Бум на конюнктивити и очни инфекции има в страната. Те са най-много в морските ни курорти, особено по Южното Черноморие, но и в балнеоложките комплекси с открити басейни. Това съобщиха от Българското дружество по офталмология.
Броят на заболелите нараства, като пациентите са предимно отпускари, върнали се току-що от морето, потвърдиха и от Клиниката по очни болести в Университетската болница „Царица Йоанна – ИСУЛ” в столицата. Причината са изключително силното лъчение на слънцето това лято и вредните В-ултравиолетови лъчи, които довеждат до алергични конюнктивити, но могат да провокират без време и пердета на очите. Заболяването се отключва внезапно. То започва със зачервяване на очите, глождене и сърбеж. Гнойните секрети от клепачите и залепването им след сън вече са сигурен белег, че болестта е налице. За разлика от бактериалния конюнктивит, алергичният, причинен от вредните ултравиолетови лъчи не е заразен, но ако не се лекува навреме и то от лекар специалист, може да провокира сенна храма, а миниатюрните зърноподобни образувания от вътрешната страна на клепачите могат да засегнат сериозно роговицата на окото. От трите вида ултравиолетови лъчи – А, В и С, В са най-опасни, тъй като те проникват през всякакви прегради, увреждат ретината на окото и дори довеждат без време старческо перде дори на млади хора, предупреждават офталмолозите.
От дружеството съветват не само на плажа, но дори и на улицата да не се излиза без слънчеви очила, купени с гаранция, че предпазват на 100% от UV лъчите. Най-опасни са тези от група В, тъй като те имат способността да преминават през чадъра на плажа на 50%, пясъкът ги отразява на 25, а водата на 40 на сто, като те проникват в морето и басейните до 50 см дълбочина./монитор