9 август 2016 г., София. Две години след като Булсатком стартира производството на първия български геостационарен комуникационен сателит, компанията е само на 1 тест разстояние от пълната технологична готовност на съоръжението за изстрелване в космоса. Производителят на сателита – водещата в сектора компания – Space Systems/Loral (SSL) официално потвърди, че BulgariaSat-1 е преминал успешно вибрационните тестове – една от важните фази в комплексния тестови процес.
Геостационарните сателити орбитират на 36 000 км. над земята, което налага преминаването през интензивни тестове преди изстрелването им в космоса. Целта на вибрационния тест е да симулира екстремалните условия и среда, които сателитът трябва да издържи при изстрелването.
„Успешното приключване на тази важна тестова процедура практически показва, че до изстрелването на BulgariaSat-1 остава само фазата по тестване на антените. Графикът се движи по план и преди края на годината ще имаме готовност да го изведем в космоса. Щом една българска компания с усилията на екипа си и подкрепата на клиентите си, може да спечели доверието на международни партньори за изстрелване на сателит в космоса, това е сигнал, че като нация имаме потенциала да управляваме и изпълняваме комплексни задачи, които да подобряват живота и бизнес средата ни, каза Максим Заяков, изпълнителен директор на Булсатком и на България Сат.
Преди вибрационния тест, BulgariaSat-1 успешно премина през акустична проверка, която помага за допълнителна симулация на условията при изстрелването, подлагайки сателита на звукови честоти, надхвърлящи 140 децибела.
BulgariaSat-1 – прецизна подготовка за вибрационния тест в Пао Алто, SSL. Позициониране върху вибрационния плот | BulgariaSat-1 – след монтиране върху вибрациоия плот, пълна готовност за старт на теста в SSL |
До пълната техническа готовност на сателита за изстрелването му в космоса, остава само фазата по тестване на антените, в съоръжение, наричано Compact Antenna Test Range (CATR).
Повече за вибрационния тест:
След като бе финализиран вибрационният тест, BulgariaSat-1 бе изцяло проверен, за да бъде сигурно, че е продължавал да функционира нормално и компонентите му остават напълно невредими. Тестът бе успешен и увери инженерите, че сателитът е достатъчно устойчив, за да издържи суровото пътуване към космоса.
С цел да симулира възможно най-прецизно вибрацията, която сателитът ще изпита при изстрелването, вибрационната система разтърсва спътника по осите Х, Y и Z с различни честоти.
Повече за първият български геостационарен комуникационен сателит BulgariaSat-1
Когато бъде изстрелян, BulgariaSat-1 ще бъде първият български геостационарен комуникационен сателит в историята на България и ще бъде позициониран на българската позиция на геостационарната орбита, осигурявайки директно до домовете телевизионни и комуникационни услуги на Балканите и в други европейски региони.
Производството на сателита бе възложено на водещата в тази област компания – Space Systems/Loral (SSL), базирана в Силиконовата долина в САЩ. BulgariaSat-1 е планирано да бъде изстрелян до края на 2016 г., чрез ракетата-носител Falcon 9 на фирмата SpaceX. Изстрелването на българският сателит ще бъде осъществено от НАСА и ще бъде предавано на живо от Кейп Канаверал, Флорида, САЩ.