Борисов: Щеше да е предателство да посрещна с фанфари Иванов

0
79375
Снимка/източник: Информационна агенция "Дейли Прес"

Щеше да е предателство, ако днес в София бях посрещнал македонския президент с фанфари, коментира премиерът Бойко Борисов. Зоран Заев и Алексис Ципрас са изключително храбри държавници и с днешната си постъпка иска да покаже отношение към тях, обясни той.

„Как ще се казва Македония и дали ще се споразумеят с Гърция, е работа само на македонския и гръцкия народ. Единственото, което искаме за Македония, е влизане в ЕС, НАТО и свързаност между държавите ни“, сподели в своя Фейсбук профил Борисов.

„На срещата на върха в София апелирах и опозиционните лидери, да не се възползват политически от тази ситуация. На фона на усилията, които всички европейски лидери положиха месеци наред и събитията от вчера, прецених, че днес не е моментът да посрещам тържествено македонския президент“, допълни той.

Премиерът обясни, че винаги се е отнасял с огромно уважение към президента Георги Иванов, но е преценил, че след вчерашните събития, днес не е моментът за такава среща. Борисов коментира, че многократно е декларирал пълната си подкрепа за решаването на спора за името на Македония.

Според него, ако казусът с името на Македония не се реши, то това би спънало развитието на Балканите. „Няма по-неразвит регион от нашия. Когато обаче станахме част от Европейски съюз, БВП се вдигна и страната ни коренно се промени. Пожелавам това и на Македония“, посочи премиерът.

Борисов акцентира върху усилията, които са положили България и Македония за подписването на Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество между двете страни.

По думите му поколения политици в България са искали да осъществят тази историческа стъпка, но не са успели. „Ако се стигне до промяна в името, ще се съберем, ще нанесем нужните промени в Договора и ще ги вкараме за ратификация в парламентите“, обясни министър-председателят.

Натикахме се в скандал, който не ни е нужен, нека да преспим, да го обмислим пак, нека в самата Македония да се срещнат и да си решат, ако искат, коментира Бойко Борисов.

Припомняме, първоначално Атина и Скопие се споразумяха за ново име на Македония. Опозицията в Гърция реагира негативно на договорките, а президентът на Македония се обяви против взетото решение и отказа да се подпише под сделката.

В България споразумението за името на Македония бе прието добре. От външно министерство обявиха, че България приветства споразумението за името на Македония.

ВМРО също се обявиха в подкрепа и изтъкнаха, че се надяват решението да е трайно и да отвори пътя на Република Македония към ЕС и НАТО.

От БСП пък поискаха гаранции, че югозападната ни съседка няма да има териториални или исторически претенции към нас с новото име Северна Македония. Единствено от АБВ се изказаха негативно.

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук