Нашата ангажираност е огромна. За първи път поставяме образованието в центъра на това, което правителството е поело като ангажимент. Това заяви министър-председателят Бойко Борисов, който приветства участниците в заседанието на Координационното звено по Механизма за съвместна работа на институциите за връщане на децата в училище.
Борисов изрази своята увереност, че това усилие и съвместна работа на институциите е най-доброто за страната в дългосрочен план.
„Над 700 млн. лв. се вложиха в образователна инфраструктура. Това са огромни пари. Никога не са давали такива. С по 330 млн. сме поели ангажимент повече да даваме на година за учителите“, заяви министър-председателят.
22 хиляди деца повече в клас, посочи Борисов и попита можете ли да си представите как изглеждат 22 хиляди неграмотни деца?
„Истината е в това – учителят се помни цял живот. Каквото ни даде в първите години на образованието, това след това формира и всяка една човешка личност“, напомни Борисов.
„Пощрявайте хората, стойте зад тях. Няма по-добро дело от това, което правим в момента“, доволен е министър-председателят.
От своя страна вицепремиерът Томислав Дончев отчете – свършихме много работа, предстои да свършим още повече. „Нашият основен проблем е да се борим с неграмотността. Неграмотността като перспектива ражда още неграмотност, ражда бедност, ражда и безредици“, заяви Дончев. Предвид спецификата е необходимо мобилизирането на целия държавен апарат, посочи вицепремиера.
„Нашата главна задача не е просто да върнем децата в клас. Нашата главна задача е да ги задържим там„, настоя още Дончев.
По думите му все още имаме доста случаи на родители, които живеят в чужбина или така наречената епизодична миграция – ходят -връщат се, това е един от най-големите ни проблеми.
Имаме голям дял на децата от семейства, които нямат отношение към образованието, които не чувстват родителско, нормативно задължение, бих казал в много случаи те не знаят, че трябва да осигурят на децата си задължително обучение в предучилщна и училищна възраст, обясни той.
Работата по механизма показа, че когато институциите работят заедно има успех. Бих казал, че това са безпрецедентни институционални усилия. Това каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев. Той отчете, че през годината са работили 1100 екипа с 11 хиляди учители, извършени са над 200 хиляди обхода по места, близо 24 хиляди деца са включени допълнително в образователната система, малко над 2 хиляди са вторично отпаднали. „Нетният резултат е бих казал дори изненадващ за самите нас. Това не означава, че сме решили проблема, макар и значителна крачка първата година, която направихме е малка“, коментира Вълчев.
Той визира още, спекулациите от страна на опозицията за социално-икономически причини и исканите социални помощи, каквито има за първи клас и за втори, трети и четвърти клас. „Механизмът показа, че основните причини са културни. Нежаланието да се посещава училище, незаинтересованост, а в някои случаи откровено спиране от ходенето на училище“, коментира още просветният министър.
Вътрешният министър Валентин Радев потвърди, че това е първият най-важен приоритет на правителството. „Имаме още много работа да свършим. Тези, които са отвън да ги вкараме буквално за ръчичка в училищата и в предучилищната“, заяви Радев.
„Ние от МВР сме много мотивирани и се опитваме да направим така, че тези дечица да влязат там, а не след това да преследваме престъпници. Без значение от каква социална група са. Работим с всички, където и когато е поискана помощ от МВР. Това не е основната ни дейност, но е една от най-важните“, заяви Радев и допълни, че това е една от най-перспективните задачи пред обществото в момента.