Бойко Борисов – Лидерът

0
1348

В поредица от силуети вестник “Труд” представя на прощаване министрите от кабинета в оставка

През последните 10 години, когато на българската политическа сцена се спомене думата “лидер”, веднага изниква името на Бойко Борисов. Въпреки че за втори път той няма да успее да изкара пълен премиерски мандат, за момента оглавяваната от него партия ГЕРБ все още няма алтернатива. На задаващите се парламентарни избори формацията почти сигурно отново ще събере най-голяма подкрепа.

Лидерските качества на Борисов го направиха най-популярния политик. Но той стана водеща фигура още по времето, през което оглавяваше МВР като главен секретар. През есента на 2001 година тогавашният президент Петър Стоянов издаде указ, с който назначи Борисов на поста. Голяма част от полицейските акции бъдещият политик предвождаше лично.

“Внимавайте – само ако още един камък хвръкне…”, с тези думи през лятото на 2002 година Борисов обясняваше на членовете на ромската фамилия Зрънкови защо не трябва да продължават размириците във видинската циганска махала. По време на предвожданите от него МВР операции журналистите винаги бяха допускани в близост до главния секретар, а впоследствие отразяваха всяка негова дума и действие.

Така неусетно Борисов се превърна в един от най-популярните хора в държавата, с огромно обществено одобрение. Това не остана незабелязано от западните служби, които започнаха да го канят за обмен и да го награждават.

Първият досег с политиката на Борисов бе през 2005 година, когато на парламентарните избори стана депутат от листата на НДСВ. Впоследствие се отказа от мястото в парламента и се върна в МВР, където не се застоя дълго – през есента напусна заради скандал с тогавашния министър Румен Петков.

Именно в дните преди да влезе активно в политиката, се видя една от слабостите на Бойко Борисов – до последно той твърдеше, че няма да се кандидатира за кмет на София.

“Няколко приятели са се събрали и искат да издигнат кандидатурата ми. Ще видим – нека се посъветвам с тях”, каза той. И докато гледаше, се кандидатира и спечели след балотаж с Татяна Дончева.

Именно в честата смяна на мнението Борисов е обвиняван и до днес от своите опоненти. Дори сега, когато е категоричен, че няма да стане премиер в евентуално правителство с мандата на Реформаторския блок, коментарите в средите на съперниците му са: “Нека видим какво ще каже утре.”

Година след кметския вот в политическия живот се появи гражданското сдружение “Граждани за европейско развитие на България”, което по-късно прерасна в партия. Борисов не застана официално начело – в продължение на няколко години административно постът се заемаше от Цветан Цветанов. Борисов бе наричан неформален лидер.

До началото на ноември тази година партията нямаше изгубени избори, но всичко си има първи път – Борисов вече призна за изцяло своя грешка номинацията на Цецка Цачева за президент.

Неговата обичайна самоувереност заради постигнатите победи му изигра лоша шега – той обеща, че при загуба ще подаде оставка. И му се наложи да го направи. Този път заради политически причини и дадена дума, а не като първия път, когато през февруари 2013-а си тръгна в разгара на улични протести, ловко използвани от опонентите му.

Сега Борисов за пръв път в политическата си кариера е изправен пред огромно изпитание – той продължава да твърди, че ГЕРБ няма да участва в управление, което не е с мандат на ГЕРБ. Това може отново да му изиграе лоша шега и да постави край на неговия възход. В Европа този вид държавно ръководство вече замира – има широки коалиции, които управляват на базата на съгласие, постигано чрез големи взаимни отстъпки. Стилът на управление на Борисов и ГЕРБ винаги е бил обратният – разчитане на харизмата на лидера и концентрирана власт, за да “носим цялата отговорност”. Опитът с Реформаторския блок, патриотите и АБВ не бе успешен. Някогашният главен секретар на МВР трябва да осъзнае, че ГЕРБ повече няма как да е самостоятелно на власт. Дори да иска да носи цялата отговорност. Време е за друг вид управление. Ако Борисов не разбере това, отива към политически залез.

Обичан вън, недолюбван у нас

През последните години Бойко Борисов се опитва да обясни на хората у нас, както и на политическите си опоненти, че благодарение на него и ГЕРБ страната ни има добра репутация “навън”. Фактите са си факти и това е така, но този тип премиерско поведение става все по-неразбрано. Въпреки че Борисов и ГЕРБ не допуснаха страната да стане жертва на кризата, те не успяха да обяснят с цената на какви усилия го направиха. Нещата не станаха по-лоши, но обикновените хора не усетиха ползата от това. Тя безспорно е голяма, но някак остана невидима за обществеността. И докато Борисов остава любимец на западните партньори, у нас подкрепата за него бавно се топи.

За него

Доказа, че може да осигури стабилност

Бойко Борисов доказа, че кабинетът му може да осигури икономическа стабилност. ГЕРБ може да завърши европейската интеграция на България, ГЕРБ е изразител на европейските ценности. Успешната интеграция в Европейския съюз и утвърждаването на правовата държава и демокрацията трябва да бъдат гарантирани.

Германският канцлер Ангела Меркел

Благодаря за решаващата намеса

Извънредно съм ти благодарен, че подкрепи – и с това направи всичко възможно – използването на Европейския стабилизационен механизъм с цел да бъде предоставен краткосрочен мостов кредит на Гърция. Твоята намеса беше решаваща и достойна за подражание за осъществяването на един акт на реална европейска солидарност. Благодаря ти от все сърце.

Председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер в писмо до премиера

Проявява креативност при търсенето на решения

Скъпи Бойко, пиша ти, за да ти благодаря за силната лична подкрепа по време на Европейския съвет и за ангажираността, която показа през цялото време за осигуряването на успешен изход за преговорите ни с ЕС. Изключително съм благодарен за търпението и разбирането, които показа, и за готовността ти за проявяване на креативност при търсенето на възможни решения.

Бившият британски премиер Дейвид Камерън

Има черен колан по карате, да бъдем внимателни

Бих искал да подчертая, че в миналото съм имал дискусии с министър-председателя (Борисов – б.а.). Той е изключително ефективен световен лидер. Също така искам да вметна, че той има черен колан по карате, така че трябва да бъдем много внимателни. Ще обсъдим много неща по време на тази среща, но на първо място искам да благодаря за силното партньорство на България в НАТО, а също така да изразя благодарността си за българската подкрепа, изключително силна в Афганистан.

Президентът на САЩ Барак Обама,Труд

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук