Никой не е застрахован от сексуално насилие, включително и едни от най-популярните имена от света на киното, музиката и литературата, пише Woman.bg. Да, редица звезди от вчера и днес са били жертва на физически тормоз в някакъв етап от живота си. Не всички обаче намират сили в себе си, за да разкажат за случилото се. Днес обръщаме поглед към тези, които открито признават за физическия тормоз, който са преживели, вдъхновявайки хора в същото положение да се опълчат срещу потисника си и да потърсят правата си.
Тери Хатчър
През 2007-а година актрисата призна в отворено писмо, че е била сексуално малтретирана от чичо си в продължение на години. „Все още изпитвам безпокойствие да говоря за това, но притеснението ми е маловажно в случая, защото е мое задължение да покажа на всички, преживели същото, че не са сами.“ Тери се решава на тази крачка, когато младо момиче се самоубива, защото е сексуално насилвана от чичо ѝ. Въпросната девойка изобличава роднината на актрисата в предсмъртното си писмо, което кара Тери да проговори за преживяния от самата нея ад. Тя също така дава показания и пред разследващите органи, благодарение на които чичо ѝ е вкаран в затвора.
Ашли Джъд
Миналата година красавицата сподели, че е била жертва на системни изнасилвания от страна на двама членове на семейството си. Джъд разкри, че е преодоляла травмата с помощта на специални терапевтични курсове за жертви на сексуално насилие. Ашли е категорична, че без намеса от страна на професионалисти не би се справила с травмата и именно за това се е решила да говори за преживяното публично, за да убеди и други дами в нейното положение да се обърнат към услугите на терапевти. „Защото само така ще успеят да затворят тази страница от живота си завинаги“, заявява звездата.
Ан Хечи
Детството на актрисата е белязано от сексуален тормоз от страна на баща ѝ, като в резултат на изнасилванията известната дама е заразена с херпес. Но ужасът не свършва до тук. Бащата на актрисата умира от СПИН и въпреки че тестовете категорично доказват, че тя не е заразена, Ан признава, че дълго е изпитвала панически страх, че може да се окаже носител на вируса. За щастие това не се случва и всъщност се разбира, че бащата на Ан се разболява от ХИВ години след като сексуалният му тормоз спрямо актрисата приключва и по-конкретно по време на една от гей връзките му. Актрисата разкри преди време, че когато е била дете, за да се спаси от целия ужас, е измислила свое въображаемо аз – Селестия. Тя е била от друга планета, далеч от тогавашната реалност, следователно в безопасност от случващото се. Ан призна, че е живяла със своето второ аз дълги години, докато не е получила професионална психологическа помощ, благодарение на която е преодоляла тормоза.
Бил Конъли
Истината е, че не само жените са жертва на сексуален тормоз, но просто случаите с мъже не са толкова известни, защото поради определени причини, които няма да разискваме сега, те се чувстват засрамени и се притесняват да говорят за преживяното повече от нежната половина от човечеството. Комедийният актьор Бил Конъли обаче превъзмогва неудобството и споделя, че е бил изнасилван от баща си почти всяка вечер години наред. Актьорът е категоричен, че не му е приятно да говори за това, но го прави, за да насърчи и други, преживели същото.
Вирджиния Ууф
Известната писателка е била изнасилвана от доведения си брат по време детството си. В резултат на това тя развива силна депресия и се дистанцира от околния свят. Дори прави и няколко опита за самоубийство. Успешен се оказва опитът й от 1941 г., когато на 59-годишна възраст скача с джобове, пълни с камъни, в реката близо до дома си. Знаменитата авторка живее във времена, когато не е било прието да се говори за проблеми от такова естество открито, затова и тя не си позволява да го направи, но индиректно споделя за преживяната травма чрез текстовете си.
Мерилин Монро
Мерилин Монро е първата известна дама, която се осмелява публично да говори за преживяното сексуално насилие. През 1953 година блондинката разкрива, че в приемното семейство на Грейс Маки я изнасилвал възрастен мъж, когато тя била само 9-годишна. Монро допълва, че е преживяла много тежко тази травма и дори започнала да заеква след случилото се. Но нейното публично откровение е посрещнато доста скептично, най-вероятно обществото все още не е било дорасло да дискутира подобни драматични събития открито. В резултат на това обвинили Мерилин в неяснота на детайлите, а много от хората въобще приели тази история като плод на богатото въображение на актрисата.
Мадона
През първата година от живота си в Ню Йорк бъдещата звезда била изнасилена от непознат мъж във вход на къща. „Отидох в танцовото студио, но то беше затворено. Налагаше ми се да се обадя от телефонната, но нямах пари. Тогава един мъж ми предложи да използвам неговия телефон. Той беше учтив, приветлив и дружелюбен и каза, че живее в непосредствена близост.“, сподели Мадона в телевизионно шоу миналата година. Деветнадесетгодишната тогава Луиза Чиконе искала да се оплаче в полицията, но процедурата по даване на показания и медицински преглед й се сторили непоносимо унизителни. Девойката решила да мълчи за случилото се и го затаила дълбоко в себе си… десетилетия наред. Певицата за първи път спомена за преживяната травма в есе за Harper’s Bazaar, но подробностите около сексуалното посегателство разкри чак миналата година. Много от феновете ѝ бяха шокирани, но се намериха и такива, които я обвиниха, че си измисля и цели да привлече общественото внимание към себе си заради новия си албум.
Опра Уинфри
Детските години на една от най-влиятелните жени в Америка са истински кошмар. Тя е била само на 9 години, когато е изнасилена от братовчед си. Ужасът обаче не свършва до тук, а следват четири години, през които Опра е сексуално тормозена от страна на братовчед си, чичо си и приятел на семейството. На 13 години тя забременяла и майка ѝ я изпраща да живее в друг град – при баща си. Бебето умира скоро след раждането, а бащата на Опра ѝ казва, че така животът й дава втори шанс. След като става известна Уинфри открито говори за преживяното, чрез което вдъхва кураж на много дами в нейното положение да разберат, че не трябва да мълчат и да потърсят правата си.