Управителният съвет на Българската народна банка установи несъвместимост и прекрати правомощията на подуправителя Андрей Гюров почти година след като той беше избран.
Причината е решение на Антикорупционната комисия от края на юни, според което той не може да заема длъжността, тъй като е бил и член на партия и съдружник в търговско дружество.
Гюров ще обжалва решението на БНБ пред Върховния административен съд, предава БНТ.
Правомощията на Андрей Гюров се прекратяват до окончателно решаване на казуса, става ясно от позицията на банката, публикувана минути след 20 часа.
За да вземе своето решение, УС на БНБ отчете:
– Правната рамка относно реда за предсрочно освобождаване на член на Управителния съвет, с изключение на управителя, която е в съответствие с изискванията на пряко приложимото европейско право, потвърдена и от Европейската централна банка в изготвения от нея Конвергентен доклад през юни тази година;
– Правилата на административното право, съгласно които УС на БНБ не преценява по същество акта, приет от КПК, в чиято компетентност е установяване на несъвместимост, а единствено съобразява този акт в контекста на принципите и правилата на централното банкиране;
– Правната несигурност в условията на този прецедент за българската и европейска законова рамка и практика, която поражда рискове за независимостта и репутацията на централната банка;
– Възможността за политизиране на този юридически казус при сложната политическа среда в страната.
В резултат на проведената дискусия УС на БНБ постанови своето решение въз основа на съответните правни и фактически основания, посочени в него, но също така стигна до заключението, че различните аспекти и правни интерпретации на така установената несъвместимост на г-н Гюров трябва да преминат през предвидените в закона механизми за съдебен контрол и парламентарен преглед, с оглед окончателното решаване на казуса.
В случай, че Върховният съд отхвърли решението на БНБ, то Андрей Гюров ще бъде върнат на поста. Ако съдът обаче се съгласи, подуправителят ще бъде предложен за освобождаване в парламента.
Гюров, който е излъчен за поста от „Продължаваме промяната“, е в неплатен отпуск, а делото му срещу комисията вече е насрочено от съда.
Справка в закона за БНБ показва, че управителят и подуправителите нямат право да извършват друга дейност освен преподавателска или като членове на органи на дружества, в които БНБ има участие. Изключение се прави само в случай, че управител или подуправител е станал служебен премиер.
Андрей Гюров беше избран за подуправител на управление Емисионно на БНБ с шестгодишен мандат на 26 юли 2023 година. Ден по-късно на церемония в БНБ заедно с Петър Чобанов встъпиха в длъжност.
Въпреки че Народното събрание избира подуправителите, те се отстраняват с решение на управителния съвет, който предлага на парламента да гласува предсрочното им освобождаване. Членът на управителния съвет чието освобождаване се предлага, спира да изпълнява задълженията си веднага след решението на управителния съвет. Това също може да се обжалва пред Върховния административен съд.
В позиция до медиите Андрей Гюров е категоричен, че ще обжалва решението на Управителния съвет на БНБ, защото обжалва и решението на Антикорупционната комисия. В него е записано, че той неправомерно е съвместявал длъжността подуправител, а междувременно е бил съдружник в дружество с ограничена отговорност и член на партия. Гюров отрича да има нарушения в позиция до медиите, по думите му няма правни основания за предсрочното му освобождаване. Часове преди решението на Управителния съвет той го призова да не се поддава на натиск при вземане на решения.
„Не е налице и основание да се твърди, че съм признат за виновен за сериозно нарушение посмисъла на Устава на Европейската система на централните банки и на Европейската централна банка, защото такъв акт няма. Със сигурност актът на Антикорпуционната комисия не може да служи като основание за подобно решение, тъй като той изобщо не е влязъл в сила“
Преди да бъде избран за подуправител на БНБ, през 2022 година Андрей Гюров беше кандидатът на ПП за управител на БНБ. Тогава съмнение предизвика неговата диплома, която в последствие той легализира и представи в деловодството на парламента. Конкурсът за избор на управител обаче се провали.
Управление „Емисионно“ е едно от най-важните в Централната банка. То поддържа пълно валутно покритике на общата сума на паричните задължения на БНБ като упралява ефективно брутните международни валутни резерви на банката.
Източник: pirinsko.com