Мигрантите често ставали жертва на българската полиция, която „арестува, бие и пуска кучета“ срещу преминаващите границата
Затваряне на т.нар. балкански маршрут няма да спре притока на мигранти, а само ще го пренасочи през България, пише в репортаж на Би Би Си.
Това установява работещият за британската корпорация журналист Гай Делоуни, след като посещава Информационния център за бежанци в Белград.
Макар и официално главният маршрут за идващите към Европа мигранти да е спрян след затварянето на македонската граница през миналата седмица, притокът на търсещи убежище на Стария континент не секва.
В подкрепа на това твърдение се изказва управителят на центъра Владимир Сиеклоча.
По думите му между 400 и 500 бежанци пристигат ежедневно в сръбската столица. След затварянето на обичайния маршрут сега мигрантите преминават през България в търсене на по-добър живот в Западна Европа.
„Идват през България – това е стар трафикантски маршрут и ще бъде използван все по-често. По-евтино е да дойдем оттам (в сравнение с преминаването по море от Турция към Гърция) и без това не можем да плуваме“, казват ни афганистанците“ – споделя Сиеклоча.
Според сърбина преминаването през страната ни е изпълнено с опасности. Мигрантите често ставали жертва на българската полиция, която „арестува, бие и пуска кучета“ срещу преминаващите границата.
Журналистът разказва тъжната история на 27-годишния иранец Али Хашем Заде, който напуска родния Техеран, за да намери работа и пари за издръжката на двете му невръстни дъщери. След затварянето на македонската граница мъжът се доверява на пакистански трафикант, за да го прекара в Сърбия.
Пакистанецът получил договорените 250 евро, след което избягал. Така Али останал да се лута по границата два дни, наложило се да използва част от дрехите си, за да запали огън. В крайна сметка с GPS навигацията на телефона си намира начин за преминаване. Няма същия късмет на сърбо-хърватската граница. Хърватската гранична полиция залавя иранеца и приятелите му и ги пребива.
Иван Мискович от Комисариата за бежанци посочва, че сега мигрантите са изправени пред три възможности: да бъдат репатрирани, да се настанят в трети страни или да подадат молба да се присъединят към вече добралите се до Западна Европа техни роднини.
„Границите не са херметически затворени. Неизбежно е още хора да влязат, дори това да стане по необичаен начин“, твърди Мискович.
Балканският маршрут продължава да действа, заключва британският автор.