Бившият заместник-председател на ДПС и на парламента Христо Бисеров е дал къщата си, която се намира на столичната улица „Хан Омуртаг”, под наем. Проверка установява, че в момента имотът на политика е превърнат в резиденция на Чешкото посолство.
Къщата, която ползват дипломатите от бившата социалистическа държава, дели една ограда с друг палат на някогашния сив кардинал от ДПС.
Докато тече проверката за скъпарските имоти на улицата, на която живееше и Иван Славков-Батето, уплашени хора се опитват да излъжат, че не знаят къде живее Бисеров. Продавачка в съседния плод-зеленчук буквално замръзва, когато я питат къде е домът на бившия заместник-председател на парламента. Жената се притеснява и се интересува защо са тези въпроси или дали той знае за неочакваната визита. От възрастна жена става ясно, че Бисеров всъщност има 2 къщи на улицата, едната от които е превърната в резиденция. Тъкмо поради тази причина, когато преди време бившият депутат трябваше да се яви в съда, призовкарите го търсиха на двата им известни негови адреса. Единият бил домашният му, на столичната улица „Омуртаг”. Вторият изненадващо се оказал резиденция на Република Чехия на същата улица.
Продавачката от плод-зеленчука предупреждава, че Бисеров е излязъл преди 10 минути заедно със сина Ивайло. В същото време икономът на Бисеров предупреждава, че политикът е заминал на ваканция със семейството си, което обаче не съвпада с версията на съседите му. Хората изглеждат видимо притеснени.
Служителка от Чешкото посолство отказва да обяснява каква е причината да изберат за резиденция в София точно къщата на един от най-противоречивите политици у нас. „Какво нередно има в това и какво ви интересува кой притежава имота?! Ако искам, мога да си дам и моя дом за резиденция”, заявява видимо разгневената служителка от посолството. Тя отказва да даде каквато и да е информация за това откога дипломатите са се настанили там и колко пари дават на Бисеров за наем.
Столични брокери са категорични, че за подобни къщи в скъпарския квартал, които са разположени на около 1,5 площ, се плаща не по-малко от 2000-2500 хил. евро на месец. Тоест, ако Христо Бисеров прибира тавана от наемателите си, то означава, че взема около 60 000 лева на година само от този имот.
Бившият посланик на Полша и Македония Александър Йорданов коментира, че практиката посолства да наемат частни жилища за резиденции е обичайна в цяла Европа. „В държавите от Европейския съюз предпочитат дипломатите им да бъдат настанявани в частни квартири и дори самият съм живял в подобен апартамент. Там е много по-безопасно, тъй като в държавните резиденции може да се поставят бръмбари и да се подслушват посланици. Тази практика, разбира се, не е изключено да се случи и в частен дом, който предварително е уреден от службите”, коментира Йорданов.
Не е ясно дали въпросната къща е единственият имот, който Христо Бисеров дава под наем. Къщите, апартаментите и акциите, които скандалният политик има, са оценени на обща стойност от близо 10 млн. евро.
С трудната задача да установят каква точно е цената на притежаваните от него и доведения му син Ивайло Главинков къщи и апартаменти, се заемат експерти от Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество в края на 2013 г. Експертите проследяват и трансферите по банковите му сметки у нас и в Европа.
Фамилията на Бисеров се е сдобила с 4 имота в най-скъпарското каре на столицата – 2 къщи и 2 апартамента. За къщите ексдепутатът признава, че е платил 173 800 долара през 1998 година. Днес брокери ги оценяват на 600 000 евро.
Доведеният му син Ивайло Главинков също купува два апартамента. Единият е на столичната улица „Велико Търново” срещу Докторската градина, където са най- скъпите жилища в цяла София. Другият апартамент от 90 кв. м е на ул. „Мизия”, пряка на „Иван Асен II”, отново в центъра на София. Двата апартамента се оценяват от брокери на стойност 200 000 долара. Към софийските имоти трябва да се прибави и лятната резиденция на семейството в модерния комплекс „Голф клуб Ибър” край Долна баня. Бившият зам.-председател на Народното събрание беше обвинен за пране на пари и за това, че е заблудил Сметната палата с невярна данъчна декларация. До отнемане на имоти в полза на държавата се стига, ако се установи разлика от 250 000 лв. между декларираните и действителните доходи.