Бивш зам.-шеф на КФН: Застрахователната дейност на Олимпик е била законна

0
5113

Проверка да установи дали българското и европейското законодателство позволяват след като са внасяни гаранционни вноски, да се потърсят права за вече възникнали щети. Това да стане по линия на свързаност с Гаранционния фонд и Обезпечителния фонд.

Изявлението направи пред БНР икономистът Румен Гълъбинов – бивш заместник-председател на Комисията за финансов надзор за фалита на кипърската застрахователна компания „Олимпик“.

Той акцентира, че застрахователната дейност е била законна, но очевидно по веригата има и незаконни действия, които трябва да бъдат установени. „Да се разбере къде е грешката и къде е тази незаконна дейност и тя да бъде наказана“, каза Румен Гълъбинов, който е бивш заместник-председател на Комисията за финансов надзор.

Според Гълъбинов възможното решение е: „или да се преместят полиците, образно казано портфейлът, в друга застрахователна компания, която би искала да ги обслужва, или да се остави свободата на всеки един клиент до момента, да се премести на друго място“.

Той припомни, че и трите засегнати държави са член на ЕС – България, Кипър и Испания. Това улеснява разпределянето на отговорността, смята Гълъбинов, който не вижда в дейността на дружеството измамна схема.

По думите му, може да се прави само „много далечна и груба аналогия“ между фалита на КТБ и настоящия фалит на „Олимпик“.

В отговор Аркадий Шарков от Експертния клуб по икономика и политика припомни, че КТБ също мина стрес тестовете. Една от големите международни компании се изказа, че няма никакъв проблем с тази банка и няколко месеца по-късно тя фалира, припомни Аркадий Шарков.

Според него е добре засегнатите да бъдат обезщетени през Българския гаранционен фонд, след което той да издирва отговорност от кипърския.

За Шарков основният въпрос е как регулаторът върши своята работа в България. По думите му гражданите са „монополно задължени и имат един ограничен пазар, покровителстван от държавата„.

„Щеш, не щеш – избираш. Като имаш един задължителен избор, следва този, който те е задължил, да те обезщети при фалит на дадения фонд“, допълни Шарков.

Припомняме, че над 200 000 българи останаха без задължителната застраховка „Гражданска отговорност“ заради фалита на кипърското застрахователни дружество „Олимпик“. Те трябва да сключат нова полица с друго дружество от 18 август, събота. От МВР обявиха, че ще дадат „известен“ гратисен период на водачите, които са „изгорели“ от фалита на дружеството. Ако пътните полицаи установят водач с полица към „Олимпик“, „в първите няколко дни“ те само ще предупреждават, без да пишат сурови актове.

От Комисията по финансов надзор (КФН) пък обявиха, че финансовите щети на българските водачи вследствие на фалита на застрахователя са около 9.35 милиона лева. Щетите са по-ниски, заради сключването на полици на разсрочено плащане.

Въпросът прекъсна и лятната почивка и на депутатите. Вчера лидерът на БСП Корнелия Нинова внесе в деловодството на НС подписите с искане за извънредно заседание, а минути след това председателят на парламента Цвета Караянчева насрочи заседанието за днес.

Вижте най-добрите оферти за групово пазаруване

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук