Не сте ли по бермуди и с раница, ще ви помислят за главанак
Г-н Х.M. дойде да се оплаче в редакцията. Съсипали му колата на паркинг в Бургас – надраскали с пирон оная дума с три букви, която започва с „К”. Той хукнал към полицията да подаде жалба, но го върнали от вратата. Вбесен, започнал да ругае. „Я мирни, бе – рекъл му униформеният на портала. – Ние сме 5-има полицаи в цял град. И още двама, които се карат кой да ни стане началник, че единият е човек на Цветанов, а другият на Бъчварова.” – „А къде са останалите?” – „Командировани на Слънчев бряг”.
Какъв е изводът? Паркингите по Черноморието да се избягват. В спор за паркомясто, както научихме от главния секретар на Бъчварова, бодигард на Митьо Очите загина, а той самият бере душа. После се оказа, че спорът бил за наркомясто, а главсекретарят „от умора” объркал нещата, та подвел и премиера да обяснява, че станала „махленска свада”. Както и да е, в суматохата сложиха 8 (!) бариери край Слънчев бряг. Борисов каза: „Няма да жертваме милионите туристи, които съм докарал, заради няколко главанаци! Изпратил съм полицаи и данъчни и няма да има непроверено луксозно возило там!”
Речено-сторено. Сега пиле не може да хвръкне през КПП-тата на Сънито, без да го проверят дали не е главанак. Емил Кошлуков разказа: „Спират те на кръговото в Поморие, на Несебър, на входа на Слънчев бряг, вътре и на други места. Проверките са с 1 повече от тези в Кербала.”
После се разбра, че г-н Кошлуков е имал тези неприятности вероятно поради лошия си навик да ходи с панталони вместо с къси гащи. Бургаският полицмайстер Калоянов даде отговор на мърморенето на гражданите, че курортът е заприличала на военна зона денем, а вечер данъчни спират курортистите на излизане от дискотеките да ги питат имат ли касова бележка.
„Проверяваме само хора и автомобили с рисков профил”, заяви тоя. Рисков профил на автомобил било „който превозва наливен алкохол”, а за човек – „който не е с раница и къси панталонки”.
С бермуди и раница беше терористът от „Сарафово”, но оставете това. Спазвайте дрескода, за да няма после това-онова.
То угодия за народа няма. Като липсва полицейско присъствие – защо така? Като прати Бъчварова 183 ченгета в Бургаско – защо онака? То би могло да се направи нещо между тези две крайности, но обществото не е специалист и акъл да не дава. То е дало отговор в анкетите има ли доверие на МВР – 18% има, 50% няма.
Ето спецовете какво казват.
Ат. Атанасов: „Проблем на полицията е липсата на адекватно разпределяне на силите – оголени райони с ширеща се престъпност и струпване на полиция, където не е нужно. МВР е в тежко състояние – недофинансиране, липса на информация за престъпния свят и фасадно ръководство, който прави кадрова търговия с постове.”
Цв. Цветанов: „Проблемът е, че отсъства най-важното – привеждането в известност на контингента в Слънчев бряг. На въпрос към директори на МВР дали Кравата има криминални регистрации, отговорът е, че справката не е пред тях.”
Депутатите препоръчват на министърката „да създаде агентурна мрежа.” По данни с 2-годишна давност този основен инструмент на службите за борба с престъпността е в плачевно състояние. Всеки оперативен работник (ОР) имал 1,5 секретни сътрудници. В ГДБОП имало повече ОР-та, отколкото информатори. Лоша работа, ще кажете. По-лоша е. Припомнете си как МВР не закачаше Самоковеца, Доктора, Галеви, преди да се преселят в този и онзи свят. От тях знаем формулата на сътрудничество между вербувания и вербовчика: „чадър срещу хонорар”. Ченгето пази своя агент от арести, а онзи му се отплаща. Така Ицо Полицая взел назаем от Човката, а оня го заставил да си отработва с грабежи дълга.
Но да се върнем към морето. Полицейският десант там продължава смело. Ръководството на МВР не знае страх. То, впрочем, не знае и значението на други понятия.
Недофинансиране ли?
“За 2010-2015 г. работещите в МВР са намалели с 11 181, а бюджетът се е увеличил с 217 млн. лв. А се говори за намаление на социалните ни придобивки, за липса на униформи, на бензин… Къде отиват парите ни?”, питат полицейски синдикалисти./ТРУД