Депутатът от ГЕРБ Антон Тодоров е първият, който сигнализира още през пролетта на миналата година за опасни съмнения и откровено скандални афери покрай приватизация на „Техноимпекс“, в която е участвала все още бъдещата тогава лидерка на БСП Корнелия Нинова (ВИЖТЕ В „ОЩЕ ПО ТЕМАТА“). Въпреки настояването му казусът да бъде разследван, а червените да внимават кого си избират, тя стана председател на партията. Документтите по казуса, които бяха извадени на бял свят, обаче подвигат притеснителни въпроси за делата на Нинова, миналото й и начина, по който е участвала в приватизацията, както и връзките, в които е оплетена през годините.
Покрай скандала с „Цанков камък“, в който тя сама се намеси, обяснявайки, че няма нищо общо, Тодоров припомни други скандални афери, в които името й е замесено, и разкри пред ПИК, че е отправил питане за едно от тях – казуса „Фронтиер“ до главния прокурор (ВИЖТЕ В „ОЩЕ ПО ТЕМАТА“). Ето какво разкрива още депутатът от ГЕРБ.
– Г-н Тодоров, има ли основание Корнелия Нинова да плаши ГЕРБ и колегите ви със съд и вие притеснени ли сте?
– Смятам, че това е най-маловажната тема, която не интересува никой и тя сама се внедри в нея. Тъй като в сигнала, който беше внесен от моите колеги Десислава Атанасова и Александър Ненков., няма никакви имена. Това, че Корнелия Нинова се е припознала е толкова важно, колкото ланския сняг.
Второто е, че отсега ви казвам, че тя ще загуби тези дела, защото като юрист би трябвало да знае, че няма правно основание за тях. До колкото разбрах е завела дело срещу премиера Борисов заради това, че е казал, че е била навремето член на СДС. Съставомерността на клеветата обаче изисква две характеристики – да не е вярно това, което се говори и да има позорящ характер.
В този смисъл това, че премиерът е казал такова нещо, а и не съм сигурен, че го е казал, защото Корнелия като каже добър ден, вече гледаме слънцето, дори да не е вярно, то не носи позорящ характер. Това дали си член на СДС или на БЗНС не носи позорящ характер. В този смисъл това не е клевета и тя само ще си похарчи парите за адвокати.
Препоръчвам на премиера и на колегите ми да заведат след това насрещни дела за набеждаване, каквато възможност има, за да се прекрати с тази практика да се изнудват политиците заради политически позиции.
– Откъде пари и за тези дела? И защо според вас би могла да се срамува Корнелия Нинова от това, че е работила с управлението на СДС и да го приема като клевета?
– Има си факти, които могат да се докажат с документи, както винаги е при мен – аз имам документи и затова винаги печеля делата. Проблемът е, че като ги спечеля, тези, които са ми завели и загубили делата, се крият и не ми връщат парите. Единият такъв случай е Цветан Василев, а другият е проститутката, която Николай Ненчев беше назначил на ключова длъжност в Министерство на отбраната. Дължат ми около 5000 лв., което никак не е малко.
Корнелия Нинова не е била член на СДС, но как попада в полезрението на висши фактори в СДС? От 1995 до 1997 г. началото тя много бързо извървява своята кариера като юрист през няколко институции. Била е в Столична община, в БТК и за кратко в следствието. По това тя се запознава с Александър Тасев, който когато СДС печели изборите става зам.-министър. Като такъв я представя на висши фактори в СДС, които я привличат.
Добавяме и втория фактор, който улеснява кариерата й и това е познанството й от студентските години с една от доведените дъщери на Йордан Соколов, който по това време – 1997 г. лятото, е председател на парламента. Ето как по времето на най-клиентелисткото управление – на ОДС и Иван Костов, криптокомунистически фигури бяха напълнили управлението. Тези, които най-много говореха срещу ченгетата и комунистите, назначиха най-много от тях.
В скоби ще кажа, че от 62-ма души, които в митниците са имали зависимости от ДС, най-голям брой – 27, са назначени по времето на Иван Костов. Читателите на ПИК да си отговорят защо. Очевидно е, че хора от ДС бяха назначавани, за да могат да бъдат овладяни канали за контрабанда на ДС.
Стигаме до лятото на 1997 г., когато Корнелия Нинова за една година става зам.-председател на надзора на „Техноимпортекспорт”, ключова фирма в онези години. За година тя е заместник шеф на борда. След това става изпълнителен директор на „Техноимпекс”. Сега свършва лошото и започва страшното.
Тя живее в „Студентски град” на квартира. Започва другата запазена марка на управлението на Иван Костов- приватизацията чрез работническо-менидджърски дружества – РМД, които народният фолклор, вероятно с основание, кръсти разбойническо-ментарджийски дружества.
РМД „Техноимпекс-98”, в което Корнелия Нинова първоначално притежава 37%, после достига 48% от акциите. Това РМД 1999 г. приватизира външно-търговското дружество „Техноимпекс” – една от най-мощните и с най-големи активи по онова време фирма. Забележете клаузите на договора, които са потресаващи и не знам как при това тази жена има нахалството да си отваря устата и да раздава морал. При положение и че документално се знае вече какво е вършила.
– За какво става дума в този договор?
– Договорът е следният – 67% от акциите на външно-търговската фирма са купени от РМД-то, в което Корнелия Нинова притежава първоначално 37%, а след това 48%, за сумата 700 000 долара. Някой би могъл да каже – не лоша сума. Второ – след това започват и членовете и отделните алинеи. Там е казано, че РМД-то плаща единствено кеш 10% от тази сума, а другите 600 000 долара са разсрочени за 10 години, които те никога не плащат. Тоест огромната фирма е купена през подобна схема, която вероятно само много близки и избрани могат да прилагат. Знаете, че БСП обвиняваха тази власт на Костов в клиентелистка и говореха за 10-те процента. А Корнелия Нинова, която сега им е председател, в онези години участва в приватизацията, обявена от всички за най-нечистата практика от времето на прехода. Тя участва и притежава почти 50% от акциите, тоест е най-важният човек в това РМД.
Само в скоби, но един много важен въпрос – откъде Корнелия Нинова и и тези 70 хил. долара? По онова време това бяха много пари – 2 апартамента! А нали помните, че живееше на квартира в „Студентски град”. Ето този въпрос трябва да бъде разследван от антикорупционния съвет.
Но какво се случва по-нататък. Как се отразява тази приватизация на благосъстоянието на Корнелия Нинова. От „Студентски град” през 1997 г. до 1999 г. за две години тя спастря незнайно как парички и купува огромен апартамент-ателие , който е 125 кв. м. Това е описано в декларацията й за имущество, плюс огромен гараж от 23 км.м., който е половин гарсониера.
Няколко години по-късно, бидейки все още в “Техноимпекс” тя купува втори гигантски апартамент 89 кв.м.
Как 2005 г., когато става зам.-министър тя продава акции, за които твърди в няколко интервюта, че работниците са купили „Техноимпекс”, а пък продава 48% от акциите, за които взима чисти 65 000 лв. Две години по-късно виждаме, че вече има обявени 100 000 лв. като вход. Направете сами сметка от това, което изредих каква сума се получава. Не достига ли горе-долу размерите на половин милион лева реални пари?
– Това е сериозна сума, не е ли разследвано откъде е?
– Ето въпрос за антикорупционната комисия и една друга сметка – от 1997 г. до 2007 г., когато се събира тази сума, са 10 години. Ако е взимала 2000 лв., а аз мисля, че е взимала и по-малко, сумата, която се събира е около 220-230 хиляди лева и то при положение, че нищо не харчи и живее на фотосинтеза. Как ще обясни това имане, което е около 500 хил. лева с парите, които легално е получила? Това е една много сериозна ножица. Ако има антикорупционно бюро, то ще трябва да работи точно по такива случаи.
Корнелия Нинова от няколко месеца не спи и говори сутрин, обед и вечер за антикорупционния закон и затова, че трябва ръководителя на това бюро да е назначаван от президента по предложение на опозицията. Ето тема за размисъл.
Защото казусът „Техноимпекс-Корнелия Нинова” трябва да бъде разследван от това бюро и е част от онова, което техния бивш президент Георги Първанов нарече „икономически досиета на прехода”. Досиетата от ДС ги разгледахме и изследвахме и вече не са интересни. Нека да видим обаче тези икономически досиета на прехода, в едно от които ето, че участва и Корнелия Нинова.
– Защо до момента не е разследван този казус? Има и КОНПИ, която отговаря за неконно придобито имущество, ако Нинова не може да докаже как е купила тези имоти със законни приходи, не трябва ли да се провери казуса?
– Нямам представа. Но предполагам, че трябва да бъде разследван, защото има много съмнителни елементи. Икономическите досиета на прехода са много важни и трябва да се види които политици са участвали в тях и едно от тях е досието „Техноимпекс-Корнелия Нинова”.
Разполагам и съм дал и на ПИК документи за цялата сделка и взета от архива на Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол. Това са официални и оригинални документи, в които се вижда това, за което говорим. Те са и повече и аз в момента мисля да доразвия другата информация, което има, защото възниква важният въпрос за тези 70 000 долара. Това за през 1999 г. пари за няколко апартамента и откъде ги е взела, за да плати 10-те процента в договора за купуването на „Техноимпекс”.
– Това са много сериозни въпроси, особено за човек, който има високи претенции в политиката и се кандидатира и за премиер, но защо тя не отговаря на тях, при положение, че вие сте ги поставял, а и ваши колеги? И защо според вас избягва темата за уволнението си от правителството на Станишев през 2007 г., след като чрез странна политическа акробатика е преминала от сините при червените като зам.-министър при това?
За това можем да съдим от едно нейно напоително интервю от миналата година, което даде пролетта, малко преди да бъде избрана за председател на БСП.
Само да вметна, че тогава и аз, и Методи Андреев, извадихме фактите за тези сделки, но никой не обърна внимание месеци наред и тя бе избрана с гласовете, които й преля Георги Гергов след като сключиха сделка, но видяхте той как завърши кариерата му засега. Всички в БСП трябва да са внимателни, защото тя има навика да забива ножове в гърба на тези, които са й помогнали да се издигне.
Не случайно целият кръг около нея са напълно неизвестни млади хора, които са на къса верижка до нея и директно зависят от личната й воля дали ще продължат кариерата си. При нея има един устрем към еднолично управление, което в БСП се пазеха е не практикуваха цели 28 години, заради предишния им опит. Тя връща липсата на диалог, плурализъм в БСП и снощи един важен човек в БСП – Краси Янков в едно тв интервю с по-меки изрази каза същото нещо и очевидно й знае и кътните зъби.
– Как става това претъркалване от СДС в БСП? И как се стига до аферата „Фронтиер”?
– Аферата „Фронтиер” е базисна, ешалонна афера в нейната кариера. Тук трябва да благодарим на бившия народен представител и съветник на премиера по корупцията и антикорупцията Яне Янев, който преди два парламента беше председател на комисия в парламента за борба с корупцията по висшите етажи на властта. Негова е заслугата за разсекретяването на тези близо 1000 страници специални разузнавателни средства, в които името на Корнелия Нинова протича нееднократно.
– Това във връзка ли е казуса с писмото, което е получила от прокуратурата, дали е замесено името й в разработки?
– Това отговаря на фразата й от онзи ден във връзка с това дали името й излиза в разработките и прокурорските проверки във връзка з казуса „Цанков камък”. Там може да не протича, но протича в други разработки.
За това преди два дни съм изпратил питане до главния прокурор, в което му задавам този въпрос. Протича ли името на Корнелия Нинова в СРС-тата за т.нар. казус „Фронтиер”, има ли засечени контакти между нея и една следователка, която е свързана с разследванията на Вальо Топлото. Това е видно от документите и СРС-тата, но искам да бъде потвърдено и от главния прокурор, защото тя спекулира с това. И видяхте дори, че твърдеше, че той й е отговорил, а всъщност е прокурор от спецзвеното.
Какъв е проблемът да си каже истината, че е получила отговор от специализираната прокуратура от еди кой си, защо трябва да си измисля , че е от Цацаров заради си придава тежест, каквато не заслужава в този случай.
– Вашето питане до Цацаров ли е?
– Да, изпратил съм питането, за да се види официално, това, което пише и в документите и ще видим какво ще отговори. То касае „Фронтиер” и Корнелия Нинова ще се пече на бавен огън, защото всеки един от тези казуси ще бъде разкриван до край и разобличаван, защото тя и едни от БСП проявяват безпримерна наглост и безсрамие. Не може хора с такова минало, да казват кой е корумпиран и да раздават морални оценки.
Тук говорим са сериозни размери. Ами знаете ли, че по приватизационна оценка активите на „Техноимпекс” само в една африканска столица са за над милион? Това са сериозни суми.
И има нахалството на пише на австрийския посланик. Ние сега тези документи ще ги дадем и на посланиците в България, за да знаят с какъв човек си имат работа.
– Защо Корнелия Нинова не отговаря и на въпросите за уволнението си от кабинета Станишев? Разполагате ли с документи за този скандал?
– Разполагам с официалното прессъобщение на кабинета по този повод и там ясно е казано, че заради съмнения за корупция и поради множество медийни публикации, отстраняват заместник-министри и е описано кои и как.
Въпросът е, че правителството на Тройната коалиция, които демонстрира не по-малък шлейф, който хората нарекоха корупционен, от този, който беше преди това при правителството на ОДС и НДСВ. Разликата е в мащабите и изобретателността. Колко хора помнят за аферата „Батко и братко” или за Пловдивския панаир?
Това също е сериозно. Имаме цял доклад на Държавната финансова инспекция от 2010 г., в който името на Корнелия Нинова също протича за давани пари с решение на борда на Пловдивския панаир на австрийския лобист Хохегер . Защо никой не говори за това нещо? Това са стотици хиляди и повече публични пари. В този доклад ясно е описано какви са нарушенията на закони за обществени поръчки.
– И в тук ли присъства името на Корнелия Нинова?
Да, протича и там. Въпросът е защо събраните материали от досъдебните производства не са дадени на съд. Задавам този въпрос на главния прокурор също? Тогава е бил главен прокурор Борис Велчев и стигаме до ключовия въпрос защо той, който е наследник на най-кървавочервените фамилии в БКП и беше направен главен прокурор от Георги Първанов без нито един стаж като прокурор, днес е в конституционния съд и при това е председател на този съд. И още по-интересен въпрос и към всички десни – как той бе предложен в Конституционния съд? Веднага ще кажа – предложен беше от квотата на президента Росен Плевнелиев! Как ще се обясни това?
Срам и безсрамие! Ето това наричам аз задкулисие. Когато някой се бие, че е голям антикомунист, а действията му са точно обратните. Но не се говори за говори за това. Неслучайно и Корнелия Нинова не казва дума по темата „Техноимпекс”. Другият важен въпрос е защо повечето медии също мълчат и не питат защо когато се явяваш в ролята на морален стожер, имаш подобни неща зад гърба си. За никого от ГЕРБ няма да намерите икономическо досие от прехода и никой не е участвал в приватизация.
Част от документите по аферите „Техноимпекс“ и „Фронтиер“, които ПИК е публикувала в цялост – вижте в „Още по темата“.
pik.bg