За президентските избори нямаме разговори, казва депутатът
Ангел Найденов е роден на 28 септември 1958 г. в Кърджали. Бивш областен управител на Хасково. Депутат от БСП е вече в седем парламента – от 37-ото НС. Дългогодишен член на Изпълнителното бюро на БСП и бивш говорител на Националния съвет на партията.
Министър на отбраната е в кабинета „Орешарски” – от 29 май 2013 г. до 6 август 2014 г. През ноември 2014 г. Найденов бе изваден от лидера Михаил Миков от ръководния орган на столетницата с мотива, че е заместник-председател на парламентарна група и трябва да се следва разделяне на партийните ангажименти от тези в парламента.
При формирането на кабинета „Борисов 2” той и Георги Гергов бяха проводници на тезата, че БСП трябва да участва в управлението.
– Г-н Найденов, вие сте бивш военен министър и експерт, адекватна ли беше реакцията на премиера Бойко Борисов срещу опита България да бъде въвлечена със свои военни кораби в общ черноморски флот на НАТО срещу Русия?
– Няма да използвам квалификации „отговорна“ или „безотговорна“, но ние подкрепихме отказа на министър-председателя и споделяме аргументите за ескалация на напрежението в черноморския регион, които бяха изтъкнати в тази посока. Подкрепяме и аргументите за поддържане на добри отношения с Руската федерация. В случая наблюдаваме голяма доза объркване и в някаква степен безпомощност от страна на президента Плевнелиев и на военния министър Ненчев. Ясно е, че има линия на разлом в техните разбирания, от една страна, и от друга страна – разбиранията, които демонстрира премиерът Борисов. Аз лично обаче не съм убеден доколко искрено е това различие. Дали то не е по-скоро израз на разпределение на ролите.
– Пробва ли ни някой как ще реагираме?
– Не мисля, че става дума за проба и тестване на нашето поведение. Става дума за инициатива, която не е от последните месеци и по която досега не чух някой – президентът и военният министър, да отрича, че са водени разговори. Т.е. става ясно, че има водени такива разговори и това не са били хора, които не са били информирани. Нещо повече, става ясно, че те не са отказали и според мен това е безотговорно поведение.
– Тази ситуация свързана ли е с отказа на Турция да изпълнява задълженията си по договора за реадмисия на бежанци?
– Ако наистина официално се потвърди оттеглянето на Турция от споразумението за реадмисия, мисля, че връзката става очевадна.
– Има ли вече очаквания от вътрешнопартийния референдум в БСП какви са настроенията за коалиране преди президентския вот?
– Няма резултати и няма как да има, преди реално да стартира гласуването. То трябва да започне на 27 юни и да приключи на 3 юли. Затова никой в БСП не коментира нито формата за издигане и регистрация на кандидати, нито каквито и да е кандидатури за президент и вицепрезидент. Другото означава да обезсмислим самото допитване. А резултатът ще е този, който ще определи профила и формата за участие на БСП в президентските избори – в коалиция, самостоятелно или с подкрепа за независим кандидат, издигнат от левицата.
– Водите ли все пак разговори с други парламентарни и извънпарламентарни формации за сътрудничество преди изборите за държавен глава?
– За президентските избори нямаме разговори, а иначе продължава серията ни от срещи с парламентарни групи, които в някаква степен определят себе си за опозиционни. Досега се срещнахме с групите на ДПС, на АБВ, на БДЦ. Към този момент мога да кажа, че има среда за общи опозиционни действия. Има няколко теми, по които има общо разбиране. В най-общ план те са свързани със социалната проблематика – здравеопазване, образование, подпомагане, вътрешен ред, престъпност. Имаме разговори за еврофондовете, за финансовото състояние на държавата, рисковете от влизане в дългова спирала, обществените поръчки и инфраструктурата.
– Не се ли групират в момента политическите сили за решителния втори тур на президентските избори, когато ще се играе „за“ или „против“ ГЕРБ?
– Не мисля, че сега се мисли за балотажа. По-скоро в момента наблюдаваме едно изчакване и взаимно дебнене за кандидатурите, които биха били издигнати. И ако референдумът е нашият аргумент за забавянето, не виждам аргументите на другите политически формации.
– Как бихте взаимодействали с АБВ и Първанов, при положение че той преговаря с Патриотите, земеделците и „Гергьовден“?
– Не мога да кажа, преди да е приключил референдумът. АБВ фигурира в нашата анкета.
– Имате ли усещането за безнаказаност в държавата, права ли е министър Бъчварова да твърди, че Митьо Очите е честен бизнесмен?
– Не само аз имам усещането за безнаказаност. Темата с Митьо Очите беше преекспонирана. Предозира се как се събужда, как заспива, какво усеща. Що се отнася до коментарите на МВР по отношение на него, искам да кажа, че това е скандално. Скандално е министър Бъчварова да твърди, че Очите е честен бизнесмен.
– Връщаме ли се във времето на 90-те години, когато се разпределяха и преразпределяха наркопазари?
– Картината е грозна и това говори за някакво безсилие от страна на органите на реда и примиреност към всичко това, което се случва. Но това, което се случва през последните месеци, е само най-видимата част на престъпността. Зад нея остават десетките, стотиците, хилядите престъпления срещу хората в малките населени места, издевателствата над възрастните хора.
– Вие вече се заявихте като крайна и непримирима опозиция. Какво означава това, какви са действията, които предприемате, в това число и срещу престъпността?
– Това означава преди всичко активност и заемане на позиция – и в парламента, и в обществото. Що се отнася до престъпността, мога да кажа, че г-жа Бъчварова просто присъства в министерството. Отговорността обаче преди всичко е на премиера, който с нейното номиниране на практика пое персонална отговорност за всичко в този сектор.
– В какво ще се изразява вашата опозиционност, какво конкретно ще предприемете?
– Тя ще е не само на ниво централно ръководство на партията, а на всички нива, които съществуват в партийните ни структури. Непримирима опозиция означава да не пропускаме не просто най-важните, а важните моменти в управлението на страната, в развитието на населеното място или в политическите процеси. Освен опозиционност, акцент в поведението на БСП ще е алтернативността. Амбицията на ръководството е да представи в рамките на есенната сесия алтернативния план за развитие на България.
– Това означава ли реализиране на кабинет в сянка?
– Не бих го определил чак така, въпреки че това е атрактивното назоваване на този тип поведение за всяка една партия. Но може да го приемете и така.
– В контекста на тази опозиционност ли беше атаката срещу земеделското министерство за стопираните пари по европейски мерки?
– Да, и в този контекст. Но опозиционността ни не е само по темата, свързана с европейските фондове, но и с програмата за развитие на селските райони. Както виждате, в последния месец най-малко има достатъчно активно присъствие и поведение на БСП и на парламентарната група.
hpik.bg