Адвокатска кантора въртяла офшорки на 140 световноизвестни личности

0
1328

Адвокатската кантора „Мосак Фонсека“ е въртяла офшорни компании на над 140 световноизвестни личности, сред които държавни глави, милиардери от класацията на Forbes, футболисти и актьори. Това става ясно от разследване посветено на офшорните сделки в Панама на екип от Международния консорциум на разследващите журналисти, съобщава БГНЕС.

Сред замесените са украинският президент Петро Порошенко, кралят на Саудитска Арабия Салман, руският президент Владимир Путин, децата на президента на Азербайджан, президентът на Аржентина Маурисио Макри, премиерът на Исландия Сигмундур Давид Гунлагсон, а също така много бивши лидери – бившите емир и премиер на Катар, бившият иракски премиер Аяд Алауи, бившият премиер на Украйна Николай Азаров, бившият президент на Судан и много други.

В документите се въвличат имената на роднини на китайския президент Си Цзинпин и близки приятели на руския президент Владимир Путин – като Сергей Ролдугин, като и покойния вече баща на британския премиер Дейвид Камерън – Йан Камерън.

Порошенко искал да скрие парите от продажбата на шоколадовата си компания

Президентът на Украйна Петро Порошенко крие парите си в офшорка, за да не плаща данъци при евентуална продажба на своята шоколадова компания Roshen.

В годишна си декларация за 2014 г. Порошенко не е вписал в документа офшорната си компания Prime Asset Partners Limited., която е създал с цел продажба на компанията си Roshen.

Журналистите са уличили Порошенко в още една лъжа, твърдейки, че е създал за управлението на Roshen „сляп тръст“. Реално той е прехвърлил всичките пари на компанията в Британските Вирджински острови, а тръстът е използван само като прикритие за сделката.

Продажбата на Roshen бе едно от основните обещания на Петро Порошенко и макар че минаха две години, компанията за шоколади и сладкарски изделия изобщо не е продадена.

Президентската прес служба на този етап отказва да коментира разкритията на „Панамските документи“.

Меси също крил парите си в офшорни сметки

Сред известните имена любопитно е присъствието на най-добрият футболист на света Лионел Меси, членът на Етичната комисия на FIFA Хуан Педро Дамиани, както и актьорът Джеки Чан.

Според „El Confidencial” Меси и баща му се подписали на документите за придобиване на „Mega Star Enterprises”, която всъщност не извършва никаква дейност, чрез уругвайска буферна компания. Това станало само ден, след като властите в Испания повдигнаха обвинения срещу двамата за укриване на данъци в размер на 4 млн. евро.

Футболистът категорично отрича тези твърдения и се заканва да съди вестник „El Confidencial”.

Ръководството на Барселона е изразило своята пълна подкрепа към Лионел Меси по случая „Панама“. Шефовете на Барселона са разговаряли с Меси и са го уведомили, че той може напълно да разчита на тяхната подкрепа.

Личности от черния списък на САЩ

В списъка са включени и най-малко 33 компании и бизнесмени, които са включени в черния списък на американското правителство заради връзки с наркомафията, терористични организации и държви като Иран и Северна Корея.

Една от тези компании е уличена, че доставя гориво за бойните самолети сирийския президент Башар Асад.

Разследването

Френският вестник „Монд” и още 106 издания в 76 страни, обединени в „Международния консорциум на разследващите журналисти”, са получили достъп до голям невиждан досега информационен масив, който хвърля разкриваща светлина върху непрозрачния свят на световните офшорни финанси и данъчните убежища.

Това е най-голямото изтичане на информация, до което някога са се добирали медиите. „Документът Панама” или „Панамски документи“ разкрива, че освен хилядите анонимни замесени, фигурират много държавни глави, милиардери, големи имена в спорта, известни личности или личности, попадащи в обхвата на международните санкции, които са използвали офшорната система, за да прикрият своите активи.

Разследването продължава една година, мобилизира 370 журналисти в целия свят – Франция, Индия, Германия, Швейцария, Русия, САЩ, Бразилия, Япония. В средата на това ново разследване стои фирмата „Мосак Фонсека”, един от световните шампиони по финансово обслужване на компаниите-прикрития в офшорните юрисдикции. Те служат за покриване на идентичността на своите истински собственици и са заключени отвътре.

11,5 милиона файла са от архива на панамския офис на „Мосак Фонсека“, специализирана в уреждане на разплащания към офшорни компании между 1977 г. и 2015 г. „Мосак Фонсека” е основана в Панама, един от най-скритите финансови центрове на планетата, определяна като разпределител на прането на пари, в който влизат за почистване парите от престъпност и от данъчни измами.

Анонимен източник дава документите на медиите

Цялата тази информация щеше да остане в тайна без намесата на анонимен източник, който започна в началото на 2015 г. да предава тази „златна мина“ на журналистите от „Зюддойче цайтунг”. След това продължи да разследва ролята на „Мосак Фонсека” в обвиненията за данъчни измами към Commerzbank, втората по големина банка в Германия. Изправен пред мащаба на данните, германският вестник решава да се обърне към Международния консорциум на разследващите журналисти и обичайните си партньори за обмен на информация, именно заради ценния опит, придобит от Консорциума по отношение на трансграничните финансови разследвания.

Автентичността на документите, която не подлежеше на съмнение с техния брой, бе проверена на два пъти от мюнхенския вестник и „Монд”. Тя беше потвърдена от няколко писма, изпратени на клиенти на „Мосак Фонсека” и консултирани от „Монд”, който се позова на „нерегламентиран достъп до сървъра, чрез който някои информации са получени от трета страна“.

Тайните пари

Всички офшорни компании от „Панамските документи“ не са незаконни или непрозрачни, някои имат истинска икономическа дейност или са специално създадени, за да улеснят международните инвестиции. Но по-голямата част от тях се използват като фирми паравани, за да се скрият активите чрез използването на псевдоними. По този начин в „Мосак Фонсека” чисти пари има до мръсните пари, като „сивите“ (от укриване на данъци), „черните“ (от корупцията и организираната престъпност), както големите богатства и футболните звезди са край престъпните мрежи и корумпираните държавни глави.

Най „чувствителните” клиенти, тези, които искат да скрият и направят активите си непроследими, са пазени от три или четири компании, разположени една след друга, създадени по четирите краища на планетата, които се крият една в друга като руски кукли матрьошки, за да усложнят работата на данъчните и съдебни власти, които често не успяват да ги проследят. Хилядите вътрешни комуникации между служителите на „Мосак Фонсека”, към които се прицели „Монд” и неговите партньори, потвърждават, че офшорките все още успяват да запазят на една крачка пред глобалните опити за регулация. Така, когато през 2011 г., Британските Вирджински острови бяха принудени, под международен натиск, да се откажат от системата на „акции на (анонимен) приносител“, движението на махалото заработи в полза на Панама или Сейшелските острови, където такива практики все още са разрешени. Така с прехвърляния от един данъчен рай в друг, и с използването на пропуските в нормативната уредба и с все по-сложни механизми, „Мосак Фонсека” и нейните посредници респектират контролиращите.

Отговорът на съоснователя на „Мосак Фонсека“

Съоснователя на фирмата Рамон Фонсека в интервю сравнява компанията си с „автомобилен производител”, който не носи отговорност за престъпления, извършени от крадци, използващи превозните средства, което е произвел. В повечето юрисдикции, фирмата обаче има задължението да се информира за притежателя на авторските права на компаниите, които управлява, и, ако понякога не успее в това задължение, вътрешната кореспонденция, показва, че често е наясно с тяхната идентичност.

Запитана за нейната роля и отговорности, „Мосак Фонсека” отрича да предлага директно тези услуги на клиентите си и препраща отговорността към около 14 хиляди посредници (големи световни банки, адвокатски кантори, настоятелства и други компании за управление на богатствата), които осигуряват взаимодействието с крайните бенефициенти.

Криминалните практики в офшорките

„Тези разкритие показват, колко дълбоко са вкоренени криминалните практики в света на офшорките“ , коментира Габриел Зукман, икономист от Калифорнийския университет „Бъркли“ и автор на книгата „Скритото богатство на нациите“. Той смята, че е крайно време правителствата да педприемат активни стъпки и да променят законите, за да бъдат инкриминирани дейстнията на адвокатски кантории и институции, които прикриват офшорките.

Панамските власти заявиха, че напълно ще съдействат в разследването на офшорките./ТРУД

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук