„Психиатрията да стане видима!” – под този надслов служители на Центъра за психично здраве – София протестират срещу лошите битови условия и ниските заплати.
„Протестираме заради недостатъчното финансиране в психиатричната област, унизително ниските заплати, условията, в които се лекуват пациентите и условията, в които работи персонала”, каза за Зорница Тонева, която е старша сестра в центъра и отговаря за 60 пациенти в отделение.
По думите ѝ в лекарския кабинет работят по петима доктори и често се налага пациентите да чакат докато бъдат разпитани, а всеки един от тях е в различно състояние и не е препоръчително да чака.
Зорница Тонева подчерта, че целта на протеста, който в момента е символичен и не предвижда медиците да връщат пациенти, е Министерството на здравеопазването да обърне внимание на проблемите на центъра, както и темата да стане чувствителна за обществото.
„Независимо от условията, в които работим, пациентите искат да дойдат при нас. Много често се случва лекари и сестри, за своя сметка, да купуват лекарства на пациенти, превръзки и всякакви други неща, от които имат нужда”, обясни старшата сестра.
Тонева каза, че възнагражденията им са изключително ниски.
„Основната залата на сестра е 740 лв., а на санитар е 560 лв. Възнагражденията на лекарите са под 1000 лв.”, заяви Тонева.
На въпрос какво я мотивира да ходи на работа, старшата сестра коментира, че това е отговорността и това, че пациентите са абсолютно потърпевши и нямат вина за случващото се в здравеопазването в момента.
Управителят на центъра д-р Емил Грашнов обясни, че подкрепя част от исканията на служителите си и увери, че досега не е имало забавяне в изплащането на заплатите.
„Сега чакаме здравното министерство да изработи новата методика за субсидиране на лечебните заведения, по която ние се финансираме и очакваме то да е по-добро, така че да може да повишим трудовите възнаграждения на персонала по един или друг начин, защото такова сме правили последно преди 2 години”, коментира Грашнов и обясни, че заплатите няма да бъдат повишени с 10% през тази година както е в бюджетния сектор, защото те са търговско дружество и на тях им се заплаща само за преминал и обслужен пациент.
Управителят обясни, че годишно получават около 1 млн. лева за обслужени около 1100 болни. Центърът приема пациенти от цялата Софийска област.
Грашнов продължи, че служителите искат и заплащането за извънреден труд да се увеличи.
„Ако трябва ще се допитаме до експерти, счетоводители, така че това да се случи. Служителите имат възможност тези часове да им се заплащат или да получават свободни дни като техният брой не може да надвишава 150 часа”, уточни управителят.
Той коментира още, че най-вероятно ще бъде подписан и Колективен трудов договор и, че не става дума за отказ от подписването му, а по-скоро за забавяне.
Управителят добави, че от около година и половина водят диалог със здравното министерство ЦПЗ-София ЕООД да бъде преместен в съседна сграда, където проблемите с битовите условия ще бъдат решени, предаде БГНЕС.