Броят на подрастващите девойки от 9, 10, 11 и 12 клас, които желаят да подражават на български и холивудски знаменитости расте застрашително, констатират психолози.
Все повече тийнейджърки са готови да дадат мило и драго, за да се сдобият с маркови дрешки и предмети, които да ги направят топ в очите на останалите другарчета.
За целта не са пощадени никакви средства – яко дрънчене на пари от родителите с уговорката, че не може някоя си да носи по-висок клас маратонки или пък да има оригинална рокля на „Guеss” или „Прада”, вместо да се мъкне с китайска или турска реплика, започване на работа – макар и почасово в различни заведения и най-вече проституция по домовете на възрастни господа.
„Това е сериозен проблем, за който вкъщи не се говори. Момичетата „разпускат” след часовете. Никой не ги проследява дали се прибират директно, дали отиват в мола или на сладкарница, или пък не се замъкват при някой чичко, каквито случаи имаме десетки. Понякога бягат от час с различни оправдания, примерно временно неразположение и болки в корема заради месечния цикъл. Свършват работа и после пак сядат зад чина. Днешните ученички са доста по-разкрепостени от тези преди 10 или 20 години. Случвало се е да си разменят номерата на възрастни мъже, които ги причакват с коли след училище. Малките лъжат, че са техни роднини, качват се и отпрашват в неизвестна посока. После се фукат със скъпи дрехи, чанти и обувки. Фабрикуват какви ли не лъжи, ако човек им поиска обяснение с какви пари примерно са си закупили якето – мълчат или споделят, че са им го подарили. Родителите почти никога не взимат отношение, макар че сме пращали бележки за натрупали се отсъствия. Лошото е, че голяма част от семействата в страната са разделени, а често ученичките не споменават в разговор за баща си, ами казват „приятеля на мама” и т.н. Самата „мама” го дава доста разкрепостено. Приема версията за мистериозен приятел на щерката и дори не се запитва вярна ли или не е”, разкрива пред „Уикенд” преподавателка от столична елитна гимназия.
Тя издава, че имало ученички от горните класове, които редовно пътували със заможни мъже до Дубай. Вадели си болничен след болничен и човек оставал с впечатлението, че здравословно са го закъсали, докато не влезе в ролята на ченге и не проучи тайния живот на ученичките. Хлапачките се радват на висок стандарт на живот. При един от разплетените случаи се оказало, че момиче е излъгало родителите си, че отива на стаж в дубайски хотел. Стажът бил добре платен и понеже девойката искала да бъде самостоятелна, през няколко месеца решавала да пътува до Емирствата, за да може сама да изкарва парите си. Никой в семейството не се усъмнил в правотата на думите. Напротив – майката, която се грижела самостоятелно и за момченце от друг брак – също разпаднал се като първия й, приела радостно новината. Виждала, че щерка й е на път да си стъпи на краката преди да навърши 19 години, което я правело горд родител. Малката винаги й носела скъпи подаръци…
Друга девойка пък се запознала с чичо си Стефан от София. Номерата случайно им се преплели в някаква група в месинджър. Мераклията я харесал на снимка и почнал да й пише по няколко пъти на ден. Веднъж се видели на по кафе, а после станали любовници. Всеки петък, когато жената на чичо Стефан свършвала работа и поемала с влака за родното си село, той звънял на 12-класничката Галя, за да му ходи на гости. На всяко посещение й давал по 50 лева, плюс пиене и цигари в неограничени количества. В замяна на това ученичката не му отказвала нищо в кревата, за разлика от законната съпруга, която отдавна била приключила със секса.
„Натъквали сме се на какви ли не истории. Но ние сме преподаватели, не можем да четем морал как да се държат в обществото, с кого да спят и с кого не. Имаше една ученичка, която правеше любов заедно с майка си и с доведения си баща. А беше само на 16. На пръв поглед бяха изрядни. Гаджето на майката прибираше малката. После се разбра, че същият й урежда болнични от джипито, за да я води на спа курорти, да се забавляват. Криеха от майката. Двойката се раздели със скандал, а момичето смени училището. Факт е, че семейството като градивна единица на обществото липсва и това се отразява зле на поколението, сиреч на децата, които отрано тръгват по лош път”, категорична е и Драгомира Веселинова, преподавател по информатика в София.