Убийството на журналиста Виктория Маринова от Русе е показал огромен дефицит на доверие между институциите вътре в страната и извън нея. Това стана ясно от думите на президента Румен Радев, който е в Троян за 150-та годишнина на града, информираха от Администрацията на президента в съобщение до редакцията на Информационна агенция „Дейли Прес“.
Държавният глава открои още една особеност на обществото ни – двойния аршин, с който се измерва стойността на човешкия живот.
Президентът очаква органите на реда и съда да покажат не само на българските граждани, но и на нашите партньори, да покажат на света, че такива престъпления в България се разкриват ефективно и се наказват с най-голямата строгост на закона.
„Не само за Виктория Маринова, но и за бизнесмена Петър Христов, за убития данъчен служител Иво Стаменов, и за десетки други убийства и посегателства над личността на хора, чийто живот е не по-малко значим от този на Виктория Маринова“, каза държавният глава.
Той изказа съболезнования на семейството на убитата журналистка Виктория Маринова.
„Емоциите в такива случаи не са най-добрият съветник„, каза Радев.
Припомняме, че в неделя, 7 октомври, стана ясно, че административният директор и водещ на едно от предаванията на русенската телевизия TVN Виктория Маринова е убита по време на своя дневен крос край Дунава. Регионалната телевизи се излъчва от още няколко съседни региона.
Обвиняем за убийството към момента е Северин Красимиров, който в деня след жестокото зверство е избягал в Германия. Той бе разпитан от германски съд и се очаква екстрадирането му в България. Северин е признал за убийството, но не е признал за изнасилване. Според първите изявления от МВР преди да бъде убита журналистката е станала обект на гавра.
Помолен да коментира ситуацията с изваждането на „Джи Пи Груп“ от проектите, свързани с европейски средства, президентът каза, че очевидно това е показателно за наличието на сериозен проблем.
„От една страна са високите цени, от друга – безобразното качество по пътищата, а и в центъра на София“, заяви Радев.
Според държавния глава е необходима политическа воля, но не само за изваждането на една фирма или недопускането ѝ до обществени поръчки при вече сключени договори.
„Такъв тип подход поражда и много други въпроси – къде са държавните и обществени институции, къде е съдебната система? Политическата воля трябва да показва прозрачност, отговорност и отчетност, които до бъдат в ежедневието на всяко едно управление, а не единствено накрая, когато се появи проблем“, допълни президентът Румен Радев.
Относно искания от левицата вот на недоверие по темата здравеопазване, държавният глава заяви, че целта на вота не е сваляне на правителството.
По-скоро да предизвика дебат за решаването на проблемите в сектора, смята Радев.
Той поясни, че внасянето на един вот на недоверие в парламента невинаги цели сваляне на правителството.
Според него е важно да има дебат по обществено значими теми.
Българското здравеопазване е с тежка диагноза, смята президентът за здравната реформа.
Според него фокусът на реформата трябва да бъде върху пациента, защото в момента недоволни са и пациентите, и лекарското съсловие.
Президентът посочи, че се стига до ситуация, в която българските медици търсят своята реализация в чужбина, а пациентите също се стремят да осигурят своето лечение извън страната.
„Така трябва да е организиран моделът, че крайната му цел да бъде лечението на пациента, а не запълването и калкулацията на всякакви клинични пътеки“, каза държавният глава.
В отговор на въпрос дали има необходимост от вот на недоверие по въпросите на здравеопазването, Румен Радев заяви, че това е решение на политическите партии.
Общество, което не осъзнава смисъла на единението, е обречено. Това заяви държавният глава в коментар за необходимостта от обединение на нацията и дали това не означава „изчерпване на възможностите за еднопартийно управление“.
„В днешно време от разделението на хората се хранят малцина, но бедата е обща„, каза Радев и допълни, че помирението ни с историята е важно, за да може политическият дебат днес да е фокусиран върху актуалните проблеми и бъдещето, а да не бъде подменян с изкуствено създадени проблеми и теми от миналото.
Той бе категоричен, че няма предвид индулгенция за извършени престъпления. Ние трябва да се обединим около това да се спазват законите днес, това е най-важното, категоричен е държавният глава.
Президентът акцентира и върху необходимостта от преодоляване на бедността растящите неравенства и неграмотността, тъй като те продължават да раждат разединение, престъпност и корупция. Всичко това ни отдалечава от общото бъдеще.