„Спомням си, че ни заслепи светлината на фенерчето и две високи ченгета се приближиха към нашата малка компания”, разказва Анна Чембърс.
Оказава се, че униформените са от отдела за борба с наркотици. Цялата компания е закопчана с белезници и вкарана в полицейския автомобил. В продължение на половин час младите хора са заплашвани с наказателно преследване, след което освободени… Всички освен Анна.
„Спомням си как единият полицай излезе от камиона и започна да гони приятелите ми, казваше им да не ни следят”, добавя младото момиче.
След това същият служител на реда се връща при Ана и я пита има ли наркотици в себе си. Тийнейджърката отговорила отрицателно. Но полицаят не й вярва, кара я да си свали сутиена и се нахвърля върху нея.
Изнасилват я близо час. Анна се опитва да спре униформените , крещейки „Стига!” и „Престанете”, но насилниците не й обръщали никакво внимание. След бруталната гавра я захвърлят на улицата, на четвърт миля от полицейския участък.
Анна веднага се обажда на приятелите си. Момичето е закарано в болница заедно с родителите си. Лекарите откриват множество следи от насилие по тялото й, взимат материал от семенна течност.
След три дни пострадалата съобщава в полицията и започва кампания в социалната мрежа срещу служителите на реда, които са се изгаврили с нея.
Младото момиче обаче остава много учудено, когато установява, че реакцията на обществото е различна от това, което самата тя очаква. Вместо съчувствие и упреци към полицаите, хората започнват да я обвиняват в лъжа. Малко по-късно става ясно, че при разпита двамата полицаи заявили, че са правили секс с момичето, но той бил по взаимно съгласие.
Публично достояние стават и нейни стари снимки и видеа от социалната мрежа. Единият от компроматите е порноклипче, в което герой е 13-годишната Анна. Разпространени са и снимки, на които 16-годишното момиче позира по бикини и пуши марихуана.
Всичко това се обръща срещу Анна.
Тийнейджърката започва самостоятелното проучване и разбира, че по темата за насилието на полицаи над арестувани в САЩ може да се напише цяла епопея. По данни на националната статистика, за периода 2009-2014 г. са регистрирани 990 официални случая на превишаване на правомощията от страна на полицаи. За съжаление никой не знае каква е реалната цифра.
Причината за подобни инциденти се крие в закона: в голяма част от щатите в САЩ сексът между полицаи и задържан не е забранен. Това се отнася и за Ню Йорк, където живее 18-годишното момиче. Първият щат, забранил сексуалния контакт между полицаи и арестанти, е Орегон (2005 г.), след това подобен текст се приема в Аляска (2013 г.) и Аризона (2015 г.).
„Това далеч не е единствената вратичка в закона, която институционализира насилието. Полицаите могат да те заплашват с оръжие, с разкриване на лична информация само и само да получат своето. Какво може да направи срещу тях едно момиче на 18 години?”, коментира адвокат Тара Бернс.
Анна решава да действа. Не само заради себе си, а за общото благо. След множество разпити, интервюта, работа с институции и активни коментари в социалната мрежа, Анна вижда резултат от неуморната си работа. В средата на октомври името й става хаштаг. Първият протест в нейна чест се провел на 17 октомври, когато около 20-ина нейни поддръжници преминават през южен Бруклин, скандирайки името й. На 28 октомрви диджей Funkmaster Flex привлича вниманието към младото момиче. Месец по-късно броят на протестиращите в нейна защита се увеличава двойно, а в социалните мрежи се появява нов хаштаг #policetoo.
По време на първото съдебно изслушване по делото на Анна през януари тази година пред сградата на съда се събира тълпа от симпатизанти, която не спира да крещи: „Анна, ние ти вярваме!”.
„Отвратително е да видя тези чудовища на няколко метра от себе си”, написала в Туитър след срещата с двамата полицаи в съдебната зала младата американка.
Превод: БЛИЦ