И тази година се очаква да има увеличаване на случаите на изгубени домашни кучета в дните преди новогодишната нощ, предупреждават от „Четири лапи“. Според експертите на международната организация за защита на животните това се дължи най-вече на стреса от пиратките и фойерверките.
Директорът на „Четири лапи“ за България д-р Марина Иванова обясни, че гърмежите и ярките светлини предизвикват паника и дезориентация при много домашни животни и първоначалната реакция на много от тях е да избягат колкото се може по-бързо от мястото.
По нейни думи именно тогава животните са изложени на най-голям риск, защото бягат напосоки и не се пазят от преминаващи автомобили. След като първоначалният стрес премине, животното търси да се скрие някъде, докато почувства, че опасността е преминала. Допълнителен фактор, който допринася за дезориентацията на животните е и ранното смрачаване, уточнява д-р Иванова.
От „Четири лапи“ съветват в дните преди и след Нова година кучетата да бъдат извеждани на повод и на кратки разходки, и то в светлата част на деня. Добре е кучето да има светеща каишка, която би спомогнала то да бъде забелязано отдалеч. За хората, които предпочитат да разхождат любимците си свободно, най-добрият вариант е проследяващо GPS устройство.
Ако все пак домашният Ви любимец се изгуби, от организацията съветват да спазвате следните правила:
- Не изпадайте в паника, организирайте търсене с повече хора, като един винаги трябва да остане на мястото, където животното е изгубено, и един – пред дома Ви.
- Публикувайте съобщение в групите за изгубени и намерени домашни любимци в социалните мрежи, както и в специализирани сайтове и приложения, като www.bezdom.info или Help A Paw.
- Ако не откриете домашния си любимец в рамките на няколко часа, разлепете обяви със снимка около мястото, където е изгубен, в парка, където най-често го извеждате, и около ветеринарните клиники, магазините за храни и аксесоари за животни и супермаркетите в квартала. Проверете и в приютите за бездомни животни.
Ако попаднете на изгубено и дезориентирано куче, опитайте да го успокоите и да го задържите. Проверете в социалните мрежи или специализираните сайтове и приложения дали вече няма обяви за и него и ако не откриете, публикувайте своя. Отведете кучето в най-близкия ветеринарен кабинет, където да проверят дали няма поставен чип, по който да бъде открит собственика.
От „Четири лапи“ припомнят, че от началото на 2017 г. всяко домашно куче задължително трябва да има поставен микрочип. Поради недостатъчния контрол от страна на Българската агенция по безопасност на храните и на местната власт обаче все още повечето домашни любимци не са идентифицирани, а много от ветеринарните лекари не въвеждат данните от поставените чипове в системата на БАБХ.
От организацията изтъкват, че гърмежите предизвикват изключителен стрес и дезориетнация и у дивите животни и съветват празнуващите да използват безшумни фойерверки.