Общите проекторазходи в сектор здравеопазване за 2019 г. са на стойност над 5 млрд. лева или 4.6% от БВП. Предвиденият ръст на средствата е 545 млн. лева, от които 53 млн. лева са от бюджета на Министерството на здравеопазването. Общите разходи на проектобюджета на Здравната каса от трансфери са на стойност над 4 млрд. и 350 милиона лева. Намерен е най-добрият баланс, който отговаря на параметрите на бюджета, които биха подобрили здравния статус на населението през следващата година, заяви зам.-министър Жени Начева.
Предлагат се промени в редица закони с преходи и заключителни разпоредби на Касата. Те се предлагат, защото се налагат бързи реформи в сектор „здравеопазване“.
В проектобюджета на Здравното министерство е създаването на Комисията по надзор на медицинската дейност, която ще е второстепенен разпоредител към бюджета на Касата.
Разширяват се контролните правомощия на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Практиката в последните 10 години за разделяне на медицинския от финансовия контрол не даде добри резултати. Агенцията по трансплантации, в частта администриране и донорството, преминава към новата агенция.
Това по никакъв начин няма да се отрази на политиката, увери Начева.
Тя посочи, че по чисто финансовата част от Комисията за лечение в чужбина минава към Касата.
Децата в бъдеще няма да бъдат лишени от правата си за лечение в чужбина, увери обаче зам.-министърът.
Другата промяна, която се предлага от МЗ, е, че ще разчита на съсловните организации и на медицинските специалисти да се изработят нови медицински стандарти за всички специалности в обща структура, които да отговарят на съвременните медицински изисквания.
„Промените в здравеопазването са свързани с възможността най-после да се проследява ефективност и качеството от проведеното лечение на пациентите“, допълни зам.-министър Начева.