Локхийд Мартин: Ако България купи 16 изтребителя F-16, вторите 8 ще са на по-ниска цена

0
2756
Джеймс Робинсън

Ако България реши да закупи 16 изтребителя F-16, вторите 8 самолета ще са на много по-ниска цена, отколкото първите 8.

Това заяви пред Faktor.bg Джеймс Робинсън – директор „Международно бизнес развитие на F-16“ в компанията „Локхийд Мартин“, бивш пилот от американските ВВС.

„Има я цената на самите изтребители, има и цена, която е за закупуването на първите изтребители. Например – логистично оборудване. Следващите 8 изтребители вече ще бъдат на много по-ниска цена, с много по-ниски разходи, отколкото първите осем.“ – коментира Джеймс Робинсън.

Той допълва, че в продължение на десетилетия няма да се изисква обновяване на авиониката и компютрите, а поддръжката ще бъде изпълнявана от българските ВВС в авиобазата „Граф Игнатиево“.

Същевременно обучението на българските пилоти, които ще летят с изтребителите F-16 Block 70, е част от договора – то ще се извършва в САЩ.

„Този самолет използва радара, който е разработен за F-35 и F-22. Имаме напреднали компютри за мисии, има обновени условия за пилотите. Това е единственият изтребител в тази поръчка, който има способността да спаси пилота, ако той загуби съзнание чрез автоматична система за избягване на удар в земята. Ако налягането е прекалено високо и пилотът не се раздвижи, спускайки се стремглаво към земята, самолетът автоматично избягва сблъсъка със земята и се издига отново нагоре. Невероятно е това. Вече е спасил живота на осем пилоти по света.“ – пояснява представителят на „Локхийд Мартин“.

По-рано от Атлантическия съвет на България предложиха страната ни да се стреми към придобиване на цяла ескадрила от 14 или 16 самолета.

„През 2016 и 2018 г. Народното събрание одобри варианти на Проект за инвестиционен разход за придобиване на нов тип боен самолет,предвиждащи придобиване на 16 бойни самолета и утвърждаващи финансова рамка за първите 8 от тях, с хипотезата, че получаването на втората партида самолети ще започне 6-8 години след сключването на първия договор.“ – напомнят от АСБ.

„Атлантическият съвет на България споделя оценката за високия риск, съпътстващ разделянето на проекта за придобиване на нови бойни самолети на две части и счита, че сключването на договор за придобиване на ескадриласамолети (14 или 16), по примера на Словакия, макар и разсрочено във времето, има редица предимства. По този начин придобиваме с една процедура ескадрила самолети, като се избягва рискът закупуването на втората партида да се забави във времето, коeто ще има неблагоприятно отражение върху способностите на бойната ни авиация в перспектива.“ – се казва в официална позиция на атлантиците.

От АСБ подчертават, че така въпросът за придобиването на нови изтребители ще бъде решен и ще може усилията да бъдат насочени към върху придобиването на другите необходими способности в процеса на превъоръжаването на българските въоръжени сили.

„Придобиването с една процедура на ескадрила самолети ще доведе и до по-бързо снемане от въоръжение на старите съветски самолети МиГ-29 и Су-25и следователно – до минимизиране на разходите за техния ремонт и поддръжка.“ – допълват от Атлантическия съвет.

Вижте най-добрите оферти за групово пазаруване

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук