Председателката на Народното събрание Цвета Караянчева от ГЕРБ не видя проблем с „разпореждането“ на Бойко Борисов народните представители да не разглеждат внесените от Менда Стоянова промени в Кодекса за застраховането. В „разпореждането“ на Борисов – това е думата, използвана в прессъобщението от пресцентъра на ГЕРБ – се казва, че текстовете за слагане на таван за обезщетение на роднини при смърт по застраховки „Гражданска отговорност“ трябва първо да минат през обществен дебат.
„Има планирано обществено обсъждане в бюджетна комисия в четвъртък и там ще стане ясно точно за какво иде реч в тези промени. Разбира се, като председател на партията, господин Борисов има право да изказва мнение като партиен лидер, още повече, че той е министър-председател и отговаря за политиките в страната и за своя екип министри. В никакъв случай това не е намеса или скъсване на връзката между нас и правителството, а по-скоро чуване на всяка една тревога на българските граждани и реакция, за да не се получи нещо, което не би допаднало като политика на българските граждани. Работата на правителството и на парламента е да работим в полза на българските граждани. Аз също съм за такъв дебат по всяка една тема“, заяви Караянчева пред БНР.
В сайта на Народното събрание не е обявено заседание на комисията по бюджет и финанси, оглавявана от Менда Стоянова, за предстоящата седмица. Няма и информация за организация на обществено обсъждане на темата към момента. Обявено е само събитие, посветено на проекта за промени в Наказателния кодекс, свързани с домашното насилие.
За разследването и арестите в Държавната агенция за българите в чужбина Караянчева заяви:
„Никога не сме опъвали политически чадър над никого. Нека компетентните органи си свършат работата. Нека да проверя и в Агенцията, и в Министерство на външните работи, в Министерството на правосъдието и в президентството. Нека да разплетат цялата нишка. Всеки, който е пристъпил закона, нека да си понесе последствията“.
По-рано през деня двама бивши зам.-министри на правосъдието – Илия Ангелов от кабинета „Орешарски“ и Петко Петков от кабинета „Борисов 2“, обявиха пред различни медии, че сигнали и прокурорски проверки за случващото се в ДАБГ има от 2014 г. Но това не е довело до реални действия на институциите, въпреки данните за нарушения при издаването на удостоверения за български произход и липсата на доказателства за такъв произход.