470 жалби са постъпили в Комисията за защита на потребителите в дните между 22 декември и 1 януари включително. Това заяви за Нова телевизия председателят на Комисията Димитър Маргаритов.
Според него тези данни сочат, че потребителите разчитат на КЗП при затруднения във връзка с пазаруването.
Маргаритов изтъкна и че предвид активното присъствие на потребителите на пазара и извършването на множество сделки, относително ниският брой на сигналите сочи, че на българския пазар няма чак толкова много нарушения.
Според статистиката около празниците се отчита увеличение на сигналите към Комисията с около 10-15% спрямо нормалната динамика. Най-често сигналите са за неадектвани мерки от страна на търговците при рекламация на стоки и проблеми с доставките.
Относно забавянето на доставки Маргаритов обясни, че претенцията на потребителя е към търговеца, независимо че вината за забавената доставка може да е на куриера.
По негови думи в съответния електронен магазин този търговец е поел ангажимента за доставка на стоката в определен срок до 30 дни. Този срок може да бъде намален по желание на търговеца, но в този случай той е длъжен да спази поетия ангажимент, обясни председателят на КЗП и допълни, че е нарушение, ако това не се случи.
„Претенцията трябва да е адресирана към търговеца, за да може след нашата намеса да видим, че на този сайт е бил обявен срок за доставка, поръчката е направена еди-кога си, а стоката не е получена навреме“, завърши той.
Според Никола Илчев – ръководител на академия за електронна търговия, се наблюдава ръст в онлайн продажбите по празниците.
„Потребителите предпочитат да закупят продукти, предвидени за подаръци, именно от онлайн платформи. Наблюдава се и повишаване на онлайн културата на потребителя и хората закупуват подаръците си по-рано, тъй като знаят за съществуващите проблеми с доставките“, обясни той.