Заплатата на президента – 11 бона, на депутат ударя и до 5000 лева

0
2791

Депутатската заплата скача с 90 лева. Възнаграждението, което взимат родните законотворци е три пъти средната заплата за последните три месеца.

Според данните, оповестени вчера от НСИ, заплащането в обществения сектор за последния месец от периода е вече 1173 лв. вместо досегашните 1143 лв. Така сметките показват, че за ноември народните представители ще получат 3519 лв.

Това обаче е основната заплата на избраниците, а отделно те получават още 10 на сто пари за участие в постоянна комисия. За всяка година трудов стаж те взимат и по 1,6%, т.е. най-възрастните ще се разписват за по над 5000 лв.

Заплатата на президента Румен Радев пък е равна на две депутатски заплати, така че от декември той ще взима 7038 лв. Той също получава по 1,6% отгоре за всяка прослужена година, което за неговия стаж прави около 60% отгоре или чистото му възнаграждение отново минава 11 хил. лв.

Премиерът Бойко Борисов и шефката на парламента Цвета Караянчева вземат само 50% повече от депутат. Така месечната заплата на Борисов става 5278 лв., т.е. нараства със 135 лв. в сравнение със сегашната. Това е обаче без добавката за трудов стаж, която също е по 1,6%. При трудовия стаж на Борисов премиерската му заплата става над 7000 лв.

Министрите получават по 30% над основната депутатска заплата, т.е. 4574 лв. от ноември.

За първи път от доста време насам заплатите на останалите най-висши държавни чиновници леко спадат, тъй като в повечето случаи те се определят в зависимост от заплатите в съответния сектор, а в повечето браншове има лек спад на средните.

Например заплатите на председателя и членовете на КЕВР зависят от средното заплащане в енергетиката.

Шефът на регулатора получава 93% от три средни заплати в енергетиката, но точно за третото тримесечие тези заплати намаляват от 1821 лв. на 1804 лв., което автоматично намалява и заплащането в КЕВР.

Данните на НСИ сочат още, че средната заплата в България през третото тримесечие пада с 0,7% в сравнение с второто тримесечие.

Спадът на заплатите е най-голям във финансовите и застрахователни дейности – с 5,6% в сравнение с предното тримесечие, но самите заплати на финансистите и застрахователи са сравнително високи – 1815 лв. сега и 1922 лв. през месеците от април до юни.

В хотелиерството например средната заплата се вдига, но продължава да е сред най-ниските. В началото на годината тя е била 631 лв., през второто тримесечие е 697 лв., а сега е вече 707 лв.

В образованието за първи път от доста време насам има лек спад на средната заплата от 2,5% в сравнение с предното тримесечие. средната заплата в тази сфера обаче в момента е по-висока отколкото в началото на година – 1073 лв. срещу 974 лв. през първото тримесечие на 2018 г.

Най-високи продължават да бъдат заплатите в сферата на ИТ, далекосъобщенията и създаването на информационни продукти.

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук