Държавата със спешни законодателни мерки срещу контрабандата

0
9658
Снимка: Информационна агенция "Бгнес"

Държавата в спешен порязък взима законодателни мерки срещу контрабандата.

Това е резултат след спешното заседание в Министерство на финансите, където се събраха министрите Владислав Горанов, Младен Маринов и Цецка Цачева, главният прокурор Сотир Цацаров, директорът на Агенция „Митници“ Георги Костов и председателите на комисии в Народното събрание Данаил Кирилов и Емил Димитров.

Миналата седмица главният прокурор Сотир Цацаров алармира за празноти в нормативната уредба и днес държавата се обедини.

Парламентът трябва максимално бързо да започне разглеждането на законодателни промени, които да преодолеят празнотите в Наказателния кодекс във връзка с незаконното производство на акцизни стоки, обяви на брифинг финансовият министър Владислав Горанов.

Именно от Цацаров той разбрал, че са нужни законодателни промени, за по-ефективно борба с контрабандата.

Поставили сме срок до края на следващата седмица промените в Наказателния кодекс да бъдат на вниманието на народните представители, обяви правосъдният министър Цецка Цачева.  В спешен порядък още в рамките на деня експертна група в Министерство на правосъдието заедно с представители на прокуратурата и на Министерството на финансите ще изработят съответните промени.

Само чрез административно наказателните уредби не може да бъде предотвратено незаконното производство на акцизни стоки, тъй в държавата липсва информация за нарушения до момента на проверките, по думите й.

Процентът на условните присъди не може да бъде мерило за наказателното производство, включи се и главният прокурор. На въпрос защо 63% от присъдите по данъчни престъпления са условни, Цацаров коментира: „Законът е предвидил възможността за неосъждани лица да се постановява условно осъждане. Това е нещо обичайно.“

Иначе главният прокурор е доволен, че исканията му са чути. Въпросът е идеите, намеренията и волята да са облечени в подходяща законодателна техника, допълни още Сотир Цацаров.

Припомняме, че на 5 септември прокуратурата влезе в компаниите на Стайков – „Топаз мел“, „Винпром Карнобат“ и „Сис индустриийс“. При операцията бяха задържани общо10 лица, сред които и самият Стайков.

След това спецпрокуратурата повдигна обвинение на 8 души за продажба на акцизни стоки без бандерол, извършване на данъчни престъпления и пране на пари.

Обвиняем по разследването е й синът на Стайков – Стайко Стайков, който все още се издирва, и за неговото задържане е издадена Европейска заповед за арест.

Съдът реши да остави в ареста Миню Стойков, заедно с неговия родственик Белун Хазърбасанов и Иван Димитров, който е син на кмета на Карнобат.

След това от Агенция „Митници“ запечатаха три от фабриките за за производство и бутилиране на спиртни напитки на „Винпром Карнобат“, намиращи се край селата Венец и Церковски.

На 22 септември, служителите от запечатаните обекти блокираха движението по жп линията за три часа.

От агенцията поискаха удължаване на срока на затворените предприятия с 60 дни.

Това предизвика нов протест от служители на „Винпром Карнобат. Те обвиняват в лъжа директора на Агенция „Митници“ в Бургас Валери Стефанов, който заяви, че има писмена заповед за запечатването на трите фабрики за спиртни напитки на „Винпром Карнобат“.

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук