БАН праща бюджета в Конституционния съд (ОБНОВЕНА)

0
22158

Българска академия на науките ще настоява за промяна в Закона за Бюджет 2019 г.

Това стана ясно на конференция по повод внесения за разглеждане в НС проектобюджет и в частност текстовете, които се отнасят за БАН.

Според ръководството на Академията, параграфите са юридическо недоразумение.

Председателят на Общото събрание на БАН проф. Славчева подчерта, че проблемите произтичат от финансовата страна и от загубата на довериемежду ръководните органи на БАН, учените и държавата в лицето на НС и правителството.

Казусът с НИМХ е първият такъв в историята на БАН.

Общото събрание на БАН, управителният съвет и събранието на академиците и член-кореспондентите са провели съвместно заседание, което е завършило с категорична обща позиция и писмо до министър-председателя Борисов и съответните ресорни министри.

Изразихме своята огромна изненада, своето силно огорчение от това, че постигнати договорености, писмени и устно изразени, бяха грубо нарушени“, заяви проф. Славчева.

По думите й, параграфи от преходните и заключителните разпоредби от Закона за държавния бюджет са противозаконни и нарушаващи автономията на БАН.

В параграф 1 от преходните и заключителните разпоредби пише, че Институтът по метеорология и хидрология излиза от БАН, а в 3 параграф, че архивите и имуществото преминава към МОН.

Доверието, което беше изградено с много усилия, беше разрушено„, коментира проф. Славчева.

„Отделянето на НИМХ трябваше да стане според нашите правила, а не със законови разпоредби и нормативни актове. Не могат да го направят със Закона за държавния бюджет“, уточни акад. Ревалски.

В подписаното споразумение заедно с Профсъюза към КНСБ и министъра на образованието пише, че тези въпроси ще се решат на Общо събрание.

Славчева подчерта и че се обмисля дори и Конституционният съд да бъде сезиран. Изпратени са писма и до председателя на НС Цвета Караянчева и парламентарната правна комисия.

Акад. Ревалски подчерта, че БАН е провела няколко срещи с Борисов и министъра на образованието и науката Красимир Вълчев във връзка с начина на финансиране.

Предоставени са допълнителни 15 млн. лв., които съществено подпомагат бюджета.

„Имаше договорености да се определи минимален състав от БАН и да се приемат принципи, според които възнагражденията да са обвързани със средната работна заплата“, коментира академикът.

Ние направихме от наша страна редица отстъпки с цел НИМХ да остане в структурата на БАН“, изтъкна той.

Ревалски припомни и апелът на Борисов правителството да не се намесва, а да бъде постигнат консенсус съгласно правилата на Академията. Основната цел е да няма механично вадене на институт заедно с хората и с имуществото.

Въпросите ще бъдат предложени за разискване на Общо събрание, отбеляза академик Ревалски.

„Имаме желание този казус да бъде решен, защото продължава вече 5 месеца“, посочи той.

Учените, според него, са хора, които се занимават с наука и не искат да принадлежат към бюрократична организация. В желанието си БАН да запази научната тематика в областта на климата, атмосферата и водите, бе взето решение за създаване на ново научно звено, без да се запазва името НИМХ.

Институтът, който ще бъде извън рамките на Академията, трябва да бъде член на международните организации, от които се получават бази данни.

„Тогава стартирахме процедурата по създаване на звеното и следващото, което разглеждахме, е в споразумението между НИМХ, БАН, министър Красимир Вълчев и синдикати.“ обясни Ревалски.

БАН гарантира безпрепятствената работа на НИМХ до отделянето на Института, а Общото събрание предоставя за срок от 4 години цялото имущество, което се използва за оперативна дейност, а за научната дейност се създава работна група, което ще прецени как научната структура да бъде поделена.

„Нашата отговорност е до края на годината всичките ангажименти да бъдат изпълнени, така че от 1 януари НИМХ да има отделен бюджет с принципал МОН“, припомниха от БАН.

Разпределението на бюджета не може да стане с едно общо събрание, затова и поставеният в споразумението от септември срок е от 4 години.

До момента от министъра на образованието и науката няма отговор по казуса.

От БАН увериха, че спазват стриктно всички процедури.

В проектобюджета е намалена субсидията от 98 на 94,112 млн. лева. За частта възнаграждение БАН получава 10% увеличение.

„Успяхме да убедим министерски съвет, когато през 2008 бюджетът беше свит с 40%, оттогава получаваме добавки, свързани с минимална заплата и въпреки това сме системно недофинансирани“, коментира акад. Ревалски.

По отношение на учените ми се искаше да има приоритетно финансиране„, заяви акад. Ревалски.

Ако останат колеги в БАН от НИМХ, ще се определи отделен бюджет съвместно с министър Вълчев, отбеляза академикът.

Като крайни мерки за отпадане на спорните параграфи от БАН заплашват и с по-остри форми на протест, включително улични протести и събрания на открито.

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук